Maskeyi başına bone yaptı, zabıta uyarınca ” Senin için takayım” dedi –

Maskeyi başına bone yaptı, zabıta uyarınca  Senin için takayım dedi

Antalya’da Corona virüsü önlemleri çerçevesinde ilçe pazarlarında maske denetimi gerçekleştirildi. Kafasına maskeyi yapan esnaf polisin ardından limon yemek bahanesiyle “Senin için takayım” dedi. Pazardaki maskeye ve sosyal mesafe ihlallerine dayanamayan bir kadın, polis noktasına giderek şikayetçi oldu.
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen “Kovid 19 Tedbirleri” ile ilgili ek genelge ile konutlar dışındaki tüm alanlarda maske takılması zorunlu hale getirildi. Vakaların seyrinin kontrol altında olduğu turizm kenti Antalya’da vatandaş yoğunluğunun en yüksek olduğu semt pazarlarında maske ve sosyal mesafe denetimleri yapıldı. Kepez ilçesinin en büyük pazarlarından biri olan Zafer Mahallesi Çarşısı’nda polis ve polis ekipleri tarafından denetim gerçekleştirildi.
Uyarı ve teftişten önce, çoğu piyasa esnafının maskesini takmadığı, çenesine taktığı görüldü. Maske takmayan esnafın rahatsız ettiği bir kadın polise şikayette bulundu. Kurallara uyan bir peynirci esnafından ürün alan müşteri maskesini çıkarıp eliyle tattığı bir peyniri ikram etti.

“Kaput gibi giydi”
Teftiş sırasında tezgâhın önünde kaput gibi maskeli ve limon yiyen esnafı gören polis, kişiyi uyaracak ve cezayı kabul edecek misiniz dedi? Bunun üzerine esnaflar polise “Senin için takayım” dediler ve kameralara “Biz limon yiyoruz, limon yersem ateş edelim tamam” dediler ve maskesini taktılar. Polis ekipleri, hem müşterileri hem de esnafı, maske takmaları ve hoparlörle kablosuz bağlantı üzerinden sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyardı.

“Yemek bahanesi”
Bazı esnafın cezai işlem uygulanacağını söylese de maske takmadığı veya taktiklerin yanlış olduğu görüldü. Maskeyi çenesinin altına taşıyan ve kürdan kullanan kişi polise “900 TL para cezası var, adam yemeye geldiğinizi söylemiyor. Yemekle ilgisi yok, maskenizi takacaksınız. Bunun yemek gibi bir mazereti yok. Muhammet Ağırman, “Ya kurala uyacaksın ya da piyasadan çıkacaksın” diyor. Az önce yedim. Dişim bir şey kaldı. Şimdi uyandım. Sağ. Aksi takdirde maskeyi takıyordum. “cevabı verdi.
Pazarda maskesi dolaşan bir kişi yemeği bıraktığını ve sigara içmek için takmadığını, bir başkası da maskesini unuttuğunu söyledi. Yaklaşık bir saatlik inceleme yapan ekipler, onlarca pazarlamacıyı uyardı. Alışveriş yapanların çoğunluğunun maske taktığı ancak zaman zaman sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği görülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here