Büyük oylama başladı!

Büyük oylama başladı!

Antalya Kepez Belediyesi, örgütün 2021 bütçesi, Türkiye’nin ilk dijital demokrasi platformu şubat ayında yayınlanmak üzere, mahalle sakinleri ile komsumeclisi.com üzerinden yapıyor. Geçtiğimiz hafta internet sitesinin forum bölümünde bütçe semt sakinlerine açılırken, oylama 11 Eylül Cuma gününden itibaren başladı.

Başkan Ümit Uysal, internet teknolojilerinin sunduğu imkanlarla doğrudan bir demokrasi deneyi olarak dikkat çeken çalışmada, oylamanın 18 Eylül akşamına kadar devam edeceğini söyledi. Başkan Uysal, katılımcı bir bütçe denemesi olan uygulamanın temel amacının Muratpaş sakinlerinin vergilerinden oluşan belediye bütçesini tartışmak ve bu tartışmalardan ortaya çıkan ortak düşünceyi şehir yönetimine yansıtmak olduğunun altını çizdi.

AKILLI SİSTEMLER, YENİ PARKLAR GELİYOR

Muratpaş sakinlerinin oylarına sunulan 2021 belediye bütçesi 435 milyon TL olarak tahmin edildi. Bu bütçe kapsamında, Bilim, Temizlik, Park ve Bahçeler ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından 178 milyon 860 bin liralık bir kısım tahsis edildi. Bu bütçe ile 2021 yılında 100 bin ton asfalt üretilmesi, 45 kilometre uzunluğundaki cadde ve caddenin yenilenmesi ve 22 kilometrelik engelli şeritli kaldırımın standartlara uygun hale getirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca 2021 hedefleri arasında 40 bin metrekare yeni park ve yeşil alan, 100 adet narenciye ekimi, 50 bin metrekare park alanının yenilenmesi, 1 milyon 600 bin çiçek üretimi yer alırken, Temizlik İşleri Müdürlüğü, 2021’de akıllı çöp toplama projenizi hayata geçirin.

ÖĞRENCİLER İÇİN ONLINE EĞİTİM

Sosyal Yardım İşleri, Sosyal Destek Hizmetleri, Kreş, Kadın ve Aile, Kütüphane ve İşletme ve İştirakler müdürlüklerine 61 bin 982 lira bütçe ayrıldı. Bu müdürlüklerin önümüzdeki yılki hedefleri arasında 50 bin öğrenciye online eğitim verilmesi ve Cengiz Aytmatov Park’ta kitap kafe kurulması gibi projeler yer alıyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ

Halk sağlığı ve çevre hizmetleri olarak sınıflandırılan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Sağlık, Spor ve Veterinerlik Müdürlükleri ile birlikte 34 milyon 796 bin TL bütçe ayrıldı. Bu müdürlüklerin 2021 hedefleri arasında Fener Mahallesi’nde yeni bir spor tesisi inşa etmek ve başta güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygın olarak kullanılması yer alıyor.

KALEM BÜTÇESİ

Oya sunulan bütçe dahilinde 2021 yılında Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Dış İlişkiler Müdürlüğü’ne 12.144 TL, Halkla İlişkiler, Basın Yayın ve Özel Sekreterya için 20 milyon 591 TL tahsis edilmiştir. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü başta olmak üzere kentsel estetik, tasarım ve dönüşüm hizmetleri olarak sınıflandırılan Planlama ve Proje, Yapı ve Kontrol Müdürlükleri 43,86 lira, diğer müdürlüklerin bütçesi ise 82 milyon 761 bin lira oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here