Uzmanlara göre gereksiz 6 korona virüs önlemi!

Uzmanlara göre gereksiz 6 korona virüs önlemi!

İŞTE GEREKSİZ OLAN DAVRANIŞLAR.

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde bir epidemiyolog olan Rachel Graham’a göre, postanızı ve gelen kargonuzu açmadan önce birkaç gün beklemenize gerek yok.

Graham ve diğer uzmanlara göre, işte zaman ayırmaya değmeyen 6 önlem.

Mağazalarda eldiven takmanıza gerek yok.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre, koronavirüs yüzeylerden kolayca bulaşmıyor. Ancak viral partiküllerle bir yüzeye dokunduktan sonra ağzına, burnuna veya gözlerine dokunan biri enfekte olabilir.

Tek kullanımlık veya başka bir tür eldiven kullanmak, marketlerde potansiyel kontaminasyonu önlemenin kolay bir yolu olarak görülebilir. Bununla birlikte, CDC yönergeleri, günlük işler için eldiven kullanılmasını önermemektedir.

Uzmanlar, markette eldiven giymediklerini, markete gitmeden ve marketten dönerken ellerini yıkamadıklarını söylüyorlar. Hatta bazı uzmanlar, eldivenlerin insanlara aldatıcı bir güvenlik duygusu vermesinden bile endişe duyuyor.

Amerika Bulaşıcı Hastalıklar Derneği’nde epidemiyolog olan Ravina Kullar şunları söyledi: “İnsanlar eldivenleri sihirli bir değnek olarak görüyor. Aslında değil. Eldivenler başka bir kirlenme kaynağıdır. Ayrıca yüzünüze eldivenlerle daha sık dokunabilirsiniz ”diye uyarıyor.

Gıda ambalajını dezenfekte etmenize gerek yok.

Ağustos ayında Çinli yetkililer, dondurulmuş gıda ambalajlarında koronavirüs izleri buldu. Ancak Dünya Sağlık Örgütü Acil Sağlık Programı direktörü Michael Ryan’a göre, bu bulgulara bakmanıza ve endişelenmenize gerek yok.

Ryan, geçen ay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İnsanların yiyecek, gıda paketleme veya işlemenin yanı sıra paket servisten korkmasına gerek yok” dedi.

Maine Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisi olan Caitlin Howell, virüsün donmuş gıdalarda hayatta kalma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi ve ekledi:

“Bu mümkün. Ancak virüs insan vücudu dışında çok dayanıklı değil. Virüsün dondurulması veya soğutulması bulaşıcı olma süresini uzatabilir. Et paketleme tesislerinde sık salgınların olmasının sebebinin bu olduğunu düşünüyoruz. Ancak, soğuk veya donuk olsa bile nadiren yüzeylerden bulaşır. “

Kütüphaneden alınan kitapların 3 gün karantinaya alınması gereksizdir.

Virüsün nesneler üzerindeki ömrü malzemeye göre değişir. Bir araştırmaya göre virüsün kağıttan çıkması 3 saat sürüyor.

Bu durumda Graham, kütüphanelerin kitapları dolaşıma girmeden önce karantinaya almalarına gerek olmadığını söylüyor.

Haziran ayında yapılan bir araştırma, viral partiküllerin 3 gün sonra kütüphane öğelerinden kaybolduğunu gösterdi.

Kargonuzu ve postanızı karantinaya almanıza gerek yoktur.

Tek bir harfte sizi hasta edecek kadar viral partikül olması şok edici olur. Bu nedenle posta kutunuza gelenleri karantinaya almanıza gerek yoktur.

Graham ayrıca yaz aylarında sıcağa maruz kalan posta yüzeyindeki virüsün bulaşıcılığını kaybedeceğine inanıyor.

Evinizde bir tamirci veya temizlikçi bulundurmakta sorun yoktur.

Pandeminin başlangıcından bu yana insanlar evlerine birini davet etmekte tereddüt ediyorlar. Bununla birlikte, birçok uzman eve zaman zaman mekanik ve temizlikçi getirmenin sorun olmadığını söylüyor.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Anthony Fauci, bir gazeteye verdiği demeçte, evine her 2 haftada bir temizlikçi geldiğini söyledi. “Temizlemeye gelen kişi evinde olduğu her zaman maske ve eldiven takıyor” diye ekliyor.

Arizona Üniversitesi’nde immünobiyoloji uzmanları Elizabeth Connick ve Fauci de berberlerini ve kuaförlerini kısa bir saç kesimi için eve çağırdıklarını söylüyorlar.

Havuza girme konusunda endişelenmenize gerek yok.

Koronavirüs su ile yayılmadığı için havuzlar COVID-19 için kolay bir bulaşma noktası olmaktan çok uzak. CDC’ye göre virüs, özellikle klorlu havuzlarda suda inaktive oluyor.

Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyolog Joseph Eisenberg, “Genel olarak solunum yolunu etkileyen patojenler suda yaşayamaz” dedi ve koronavirüs bir solunum solunum virüsü olduğu için virüsün yutulmak yerine solunduğunu sözlerine ekledi.

Ancak Vanderbilt Üniversitesi’nde koruyucu tıp profesörü William Schaffner, soyunma odalarında dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Schahhner, “Değişirken bir maske takın” diyor. Kapalı bir ortamda uzun süre insanlarla temastan kaçının ”dedi ve havuz kullanmayı düşünenleri uyardı.

Not: Makalede bazı uzmanların görüşleri derlenmiştir. Bu görüşlerin uygulanmasından doğacak sonuçların sorumluluğu kişilere aitti. Gıda Line, T.C. Sağlık Bakanlığının uyarı ve talimatlarını takip etmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here