Muratpaşa’dan ‘Motosikleti fark et’ kampanyası!

Muratpaşa’dan ‘Motosikleti fark et’ kampanyası!

Türkiye’de yıl içerisinde EGM verilerine göre 8 ayda 235 bin 248 trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 96.580’i ölüm veya yaralanmayla sonuçlanırken, olay yerinde 1.450 kişi öldü, 150.155 kişi yaralandı. Ölümlü ve yaralı trafik kazalarına karışan araçlar listesinde motosikletler 79 bin 757 otomobilden sonra 24 bin 751 ile ikinci sırada yer aldı.

Yılın aynı döneminde 4 bin 410’u ölümlü veya yaralı olmak üzere 9 bin 739 trafik kazasının yaşandığı Antalya’da, restoranlardan siparişleri teslim etmek için hayatını iki tekerlek üzerinde kazanan Muratpaşa Belediyesi, Antalya Motorsikletli Kuryeler ve trafik kazalarını en aza indirmek için kargoyu teslim edin. Dernek ile bilinçlendirme kampanyası imzaladı.
500 bini aşkın nüfusuyla şehir yaşamının merkezi konumunda olan ilçede, reklam panolarına, megalightlara ve panolara Muratpaşa Belediyesi’nin “Üzerinde motosiklet hayat taşır” sloganı taşıyan afişleri asıldı.

Belediye Başkanı Ümit Uysal, motosikletlerin sıkışması veya trafikte görmezden gelinmesi nedeniyle motosikletlilerin karıştığı kazaların sıradanlaştığını söyledi. Her gün gazete ve internet sitelerinde bu tür haberlerle karşılaştıklarını belirten Başkan Uysal, “Her gün hayatımızın bir parçası oldu. “Motosiklet sürücülerinin yaralandığı ve hatta öldüğü haberleri bizi sürekli şok etti”.

Bu kazaların genellikle motosikletin araç olarak görülmemesi ve motosikletin göz ardı edilmesinden kaynaklandığının altını çizen Başkan Uysal, “Buna ‘Dur’ diyerek halkımızı uyarmak istedik. “Sürücülerimizin çoğu dikkatli, ancak onlara motosikletin bir araç olduğunu söylememiz gereken küçük bir grup var.” Muratpaşa’da bu amaçla tasarlanan afişlerin yoğun araç trafiğinin olduğu noktalara asıldığını belirten Başkan Uysal, “Lütfen trafikte karşılaştığımız motosikletlerin diğer araçlar gibi bir araç olduğunu asla unutmayalım” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here