LÖSEV Hedefini üçe katladı:81 bin haneye et!

LÖSEV Hedefini üçe katladı:81 bin haneye et!

Sağlıklı bir yaşamın sağlıklı beslenme ile mümkün olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Peki, sağlığımızı kaybettiğimizde eski sağlığımıza kavuşmanın en önemli adımlarından birinin sağlıklı beslenme olduğunu biliyor muyuz? Sağlıklı besin zincirinin halkalarından biri olan protein, özellikle lösemi-kanser tedavilerinde hayati öneme sahiptir. Çalışmalar, proteinin kansere yönelik kemoterapiye direnç, radyoterapi ve cerrahinin neden olduğu yan etkiler, hasarlı hücrelerin iyileşmesi ve enfeksiyondan korunma gibi iyileşmeyi sağlayacak birçok işlev için önemini ortaya koymaktadır. Öte yandan yetersiz protein alımı; Hastalığın iyileşmesini yavaşlatarak vücudun enfeksiyonlara karşı direnci azalmaktadır. Bu nedenle kanser tedavisi gören hastaların sağlıklı insanlara göre yüzde 50 daha fazla proteine ​​ihtiyacı olduğu biliniyor.

Türkiye Ortalamanın Altında

En kaliteli proteinler olan et ve et ürünleri, insan beslenmesi için gerekli tüm amino asitleri içerdikleri ve vücutta emilimlerinin yüzde 97-98’in çok üzerinde olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak Türkiye’de kırmızı etin ağırlığını 75 TL bulan, alım gücünün düşmesi nedeniyle et tüketimi gün geçtikçe azalıyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Türkiye’nin kişi başına et tüketimine göre dünya ortalaması olan 34,4’ün altında. Ülkemizdeki pek çok hanehalkı gibi, çocuklarında lösemi teşhisi konulan aileler bir yandan hastalığın finansal tablosundan bunalmakta, diğer yandan sağlıklı beslenmekte zorlanmaktadırlar.

Tüm Kanser Hastaları yararlanabilir

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’na kayıtlı ailelerin yüzde 87’si asgari ücretli veya daha düşük ailelerden oluşuyor ve buzdolabına kırmızı et koymakta zorlanıyor. Kanserli yetişkinlerde ekonomik yoksunluğun çok daha kritik düzeyde olduğunu belirleyen LÖSEV, vekaleten kurban bağışlarından ve yıl içinde yapılan adak bağışlarından elde edilen et ve et ürünlerini 81 bin haneye ulaştırmaya kararlı.

LÖSEV Et Desteği’nden her yıl on binlerce hasta ve ailesi yararlanıyor. Kurban Bayramı’ndan bu yana çok kısa sürede 7.825 hastaya et yardımı ulaştırıldı. Geçtiğimiz yıl 26.620 hasta ve yakınları, LÖSEV et desteğinden ve LÖSEV Et Kart ile vakumlu ambalajlarda taze et gibi büyük pazarlardan hijyenik koşullarda kaliteli et ve ürünlere ulaşma fırsatı buldu.

Türkiye’nin dört bir yanına ulaşan LÖSEV, aile desteğini Antalya’daki dağıtımıyla sürdürmeye devam ediyor.

Eğer kanserin maddi girdabında iseniz LÖSEV’e www.losev.org.tr veya şehrinizdeki LÖSEV irtibat bürosuna (0242) 999 78 08 Telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here