Bakan Varank’tan Kepez’e bilim desteği

Bakan Varank’tan Kepez’e bilim desteği

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 12.500 metrekarelik eski Dokuma Fabrikası’nda kurdukları Antalya Bilim Merkezi’nin bilimsel tesislerinin artışını görüşmek üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret etti. Bakanlıktaki ziyarette AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve Kemal Çelik de hazır bulundu.

Toplantıda Başkan Hakan Tütüncü, Bakan Mustafa Varank’a bilimsel sergi düzenlemelerinin kurulduğu Antalya Bilim Merkezi’nin sergi sayısının ve bilimsel fırsatların artırılması talebini iletti.

Akdeniz’de tek, Antalya’da ilk

Ankara ziyaretinin ardından Antalya’ya dönen Cumhurbaşkanı Tütüncü, Bakan Varank ile görüşmesinin detaylarına ilişkin şu açıklamayı yaptı:
Antalya’da ilk, Akdeniz Bölgesi’nde tek olacak bir bilim merkezi projesi üzerinde çalışıyoruz. Eski Dokuma Fabrikası içerisinde 12 bin metrekarelik bir alanda bilim merkezini kuruyoruz.

Bilim merkezi, sadece Antalya’da değil bölgemizin tüm illerinde öğrencilerimizin okuma, öğrenme ve bilimsel bilgileriyle tanışmak isteyen tüm vatandaşlarımızın iş birliği ile ilçemize getirdiği buluşma noktası olarak bir araya gelecektir. TÜBİTAK ile.

Bilim merkezinin sergi sayısı artıyor

Bilim merkezinin sergilerini iyileştirmek, donanımını artırmak ve içeriğine yeni içerik eklemek için çok sayıda talep aldık.
Bu talepleri Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a ilettik. Bakanımızla yaptığımız görüşmede bu talepleri değerlendirdik. Bakan Çavuşoğlu, taleplerimiz doğrultusunda Antalya Bilim Merkezi’nin geliştirilmesi, daha fazla bilimsel sergi ve bilimsel bölümler yapılması için TÜBİTAK’a talimatlar göndereceğini belirtti. Sayın Varank’a desteğinden dolayı teşekkür ediyorum.

Antalya Bilim Merkezi, bilimsel bilgi ile tanışmak isteyen, yenilikçi fikirlerin peşinden gidenler ve bilim tutkunlarının ortak değeri olacak. Bu hedef bizim için büyük bir hayaldi. Şimdi bu hayali Hükümetimiz Bakanımızla birlikte gerçekleştiriyoruz. “

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Açılış

Tütüncü, Antalya Bilim Merkezi’nin ne zaman ziyaretçilere açılacağına dair de şunları söyledi: “Antalya Bilim Merkezi, TÜBİTAK ile ortak yürütülen bir projeydi. Binanın yenilenmesi, mekânının temini ve altyapının komple hazırlanması belediyemize aittir. Belediyemiz görevlerini en iyi şekilde yerine getirmiştir. Bilim merkezinin tefrişi TÜBİTAK ile yapılmaktadır.

Antalya Bilim Merkezi’ne tanıtım ve eğitim gezileri 2021 yılının ilk aylarında başlayacak. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Kepez’in güzel bir zafer anıtı olarak Antalya Bilim Merkezi’nin resmi açılışını yapacağız. Böylelikle Antalya’da bilim, öğrenme ve eğitim adına önemli bir başarıya imza atacağız. “

AK Parti üyelerine ve Türel’e bilim için teşekkürler

Eğitime önem veren bir belediye olduklarının altını çizen Başkan Hakan Tütüncü, “Birçok okulun yapımına destek verdik. Eğitimle ilgili farklı projeler geliştirdik. Yaşam boyu öğrenmeyi bir belediye modeline dönüştürdük. Antalya Bilim Merkezi eğitime katkımızı, desteğini ve eğitim çalışmalarımızı zirveye taşıyacak çok önemli bir yatırım oldu. Bu proje; Bilimle ilgili herkesin alkışlayacağı, takdir edeceği ve sunulan hizmetlerden yararlanacağı olağanüstü bir iş olacaktır. Antalya’ya bol şans. Bakanımız AK Parti Antalya Milletvekilleri ve Menderes Türel’e Büyükşehir Belediyesi döneminde katkı ve destekleri için teşekkür ediyorum. “açıklamasını tamamladı.

Bilimsel sergiler açılmaya başlandı

TÜBİTAK Bilim Merkezi Kuruluş Destek Programı kapsamında bilim merkezi ve bilimsel sergilerin tasarımı, üretimi ve tedariği büyük ölçüde tamamlanmıştır. Bilimin temelleri ve keyifli adımlarla bilimsel sergilerin kurulması Akdeniz bölgesindeki tek bilim merkezinde, ilki Antalya’da tamamlandı. Dünya ve uzay ve sanal ve artırılmış gerçeklik sergileri yakında ihale edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here