Muratpaşa’da mezbelelik alanlar temizlenecek!

Muratpaşa’da mezbelelik alanlar temizlenecek!

500 bini aşan nüfusu ve hastaneleri, kamu kurumları, alışveriş ve iş merkezleri, turistik mekanları ile şehir hayatının merkezi olan Muratpaşa’da yıllardır boş bekleyen alanlar ile ilgili önemli bir karar alınmış, kullanılmayan ve zamanla zindanlara dönüştü.

EMLAK SAHİPLERİNE REKREASYON

Karar, Muratpaşa Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında oybirliğiyle alındı. Buna göre Muratpaşa Belediyesi, il merkezinde halk sağlığını tehdit eden zindan alanlarını temizleyip telgraflayarak ilçede aynı görüntülerin tekrar çıkmasına izin vermeyecek.

İlgili kararda yer alan belirli bir kişi veya kişilerin bir kuruma ait olması halinde, Muratpaşa Belediyesi masrafları mal sahibine rücu edebilecektir. Ancak söz konusu yer okul alanı gibi şehrin ortak kullanımına ayrılmışsa, Muratpaşa Belediyesi bu alanları belirli plan ve imkanlar doğrultusunda temizleyecek ve tekrar zindana dönüşmesini önlemek için telgraflayacaktır.

KAMU MÜLKİYETİ KORUNACAK

Belediye Başkanı Ümit Uysal, mevcut yasal çerçevenin belediyelere kamu sağlığı açısından sadece özel mülkiyete konu olan alanlarda tasarruf sağladığını söyledi. Belediyelerin okul bölgesi, polis hizmet alanı gibi resmi kurumların alanlarına halk sağlığını koruma noktasında bile doğrudan müdahale edemeyeceğini belirten

Başkan Uysal şunları söyledi:

“Meclisimizden oybirliğiyle alınan kararla Muratpaşa Belediyesi olarak, halkın ortak kullanımına ayrılmış ortak alanların temizliğini ve barınak haline gelmeden korunmasını üstleniyoruz. Mevcut durumda çöplük haline gelen alanın sahibi olduğu kamu kurum ve kuruluşları ile gerekli yazışmalar yapılmış ve bu alanların temizlenmesi istenmiştir. Çoğu kurum bunu yapacak araçlara sahip değil. Dolayısıyla bu boş alanlar her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Söz konusu kararla Muratpaşa için bu durum geride kaldı. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here