Hacamat nedir? Kimlere uygulanmaz? Uygulama şekilleri var mıdır?

Hacamat nedir? Kimlere uygulanmaz? Uygulama şekilleri var mıdır?

Hacamat nedir? Neden yapılıyor?

Hacamat, herhangi bir hastalığı veya hastalığı önlemek için belirli vücut bölgelerinde ve noktalarında vakumla yüzeyel cilt kesileri oluşturularak hücreler arası sıvının uzaklaştırıldığı bir uygulama yöntemidir. Kesinlikle bir kan alma yöntemi değildir.

Kupa tedavisinin amacı, uygulanan bölgede lokal vazodilatasyon oluşturarak o bölgenin mikrosirkülasyonunu arttırmak, artan kas aktivitesini azaltarak analjezik etki yaratmak, akupunktur noktalarını uyarmak, dokuda oluşan adezyonları gidermek, boşaltıma yardımcı olmaktır. Birçok ilaç metabolitinin, ağır metallerin, kimyasalların ve toksik maddelerin yanı sıra preinflamatuvar maddeler, inflamatuar hücreler, toksinler, bakteriler, zararlı kimyasal ve biyolojik maddeler patolojik aşamaya geçmeden önce hacamat ile bölgeden uzaklaştırılır. Mümkün olduğunca travmatize edilerek kılcal damarlara zarar verilmemesi ve özellikle hücreler arası sıvının dışarı atılması önerilmektedir. Hacamat’ın cildin boşaltım görevini kolaylaştırdığı ve hatta cilt-böbrek ifadesinin bilimsel araştırmalarda kullanıldığı bildirilmiştir.

Herhangi bir uygulama yöntemi var mı?

Kuru kupa, ıslak kupa (çukurluk), hareketli kupa, boş kupa, iğneli kupa tedavisi, su kupa tedavisi, sıcak kupa / moksa kupa, bitkisel kupa gibi birçok uygulama türü bulunmaktadır.

Hangi hastalıklarda faydalıdır?

Çalışmalar bel ve boyun fıtıkları, bel, boyun ve diz kireçlenmeleri, romatizmal hastalıklar, karpal tünel sendromu, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, huzursuz bacak sendromu, miyofasiyal ağrı sendromu, anemi, baş ağrısı ve migren, hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi ve omuz olduğunu göstermiştir. problemlerde hacamat yapılabileceğini bildirmektedir.

Nasıl uygulanır?

Vücudun bilimsel olarak belirlenmiş bölgelerine bir kap ile emme-çekme yöntemi uygulanarak dokudaki kirlenmiş sıvının kesilerek-delinerek uzaklaştırılması esasına dayanır. İyileşmeyi kolaylaştıracağı ve yara dokusunu azaltacağı için ciltteki çiziklerin cildin doğal kıvrımlarına paralel olması önerilir. Hacamat özel alanlara ve akupunktur noktalarına uygulandığında maksimum çözüm elde edilebilir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ve İslam literatüründe kameri ayların yarısından sonraki tek günlerde tavsiye edilir. Ancak bir hastalık varsa her zaman uygulanabilir. Klinik çalışmalar, hacamat tedavisi gören bireyler için herhangi bir diyet kısıtlaması önermemektedir.

Hacamattan gelen kanın rengi önemli mi? Neden?

Bilimsel araştırmalar, hacamatın amacının hücreler arası sıvıyı temizlemek olduğunu göstermiştir; Kanı almak, yani bir damarı kesmek değildir. Hücreler arası ödemin azalması ve atıkların uzaklaştırılması ile doku gevşer ve sıkışan lenf ve kan damarları açılır. Kirlenen kan damarları değil, hücreler arasındaki sıvıdır.

Kim neden başvurmuyor?

Genelde kalp pili olan hastalar, kansızlığı olan hastalar, organ nakli, erkekler veya gebelik dönemi, hemofili hastaları, böbrek yetmezliği, kemoterapi, düşük tansiyon hastalığı, 2 yaş altı çocuklar, yara, yanık, egzama ve varisli alanlar belirtilmektedir. uygulanmaması gerektiğini. Ancak hacamat, kan üretimini uyararak anemi tedavisinde de kullanılmaktadır. Kan kaybına neden olduğu için yorgunluğa neden olduğu fikri doğru değildir çünkü hacamatın amacı kanı çıkarmak değil, hücreler arasındaki kontamine sıvıyı uzaklaştırmaktır. Bilimsel araştırmalara göre, hacamatta ne kadar az kan alınırsa işlem o kadar doğru olur.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Her uygulamada olduğu gibi hacamatın da yan etkileri vardır ve bunlar belirli ve olası yan etkiler olarak sınıflandırılır. Nadir de olsa en ciddi yan etki vazo-vagal senkoptur. Kan çok sık alınırsa ve sık yapılırsa demir eksikliği anemisi gelişebilir. Bilimsel araştırmada; Dermatit, herpes enfeksiyonu, cilt pigmentasyonu ve yırtığı, servikal epidural apse, kardiyak hipertrofi ve artan ağrı gibi yan etkiler bildirilmiştir. Ayrıca profesyonel sağlık uzmanları tarafından uygulanmadığı ve gerekli sıhhi önlemler alınmadığı takdirde enfeksiyon (Hepatit B, C, HPV veya HIV) gelişebileceği bildirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here