Başkan Bayar: Sarısu'nun Antalyalılarda kalması için gerekeni yapacağına inanıyoruz!

Başkan Bayar: Sarısu

Sarısu’nun Antalya için önemine işaret eden Bayar, şunları söyledi:

Konyaaltı ilçemizde bulunan Sarısu Piknik ve Mesire Alanı özellikle yaz aylarında ve hafta sonları Antalya halkının gittiği, nefes aldığı, sosyalleştiği, piknik yaptığı ve denize girdiği önemli bir alandır. Son zamanlarda Antalya halkının gözdesi olan bu bölge ile ilgili haberler Demre Üçağız ve Alanya gibi Ege ve Akdeniz’in kıyı şeridinde adeta “yağma” yapan MUÇEV adlı firmaya aktarılır mı acaba? Sarısu’da Kadınlar Plajı? Sorusunu gündeme getirdi. Üstelik bu alanın Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik İl Müdürlüğü’ne tahsis edileceği söylentileri MUÇEV’e kiralanacağı iddialarını daha da güçlendirdi.

Antalya halkı için yadsınamaz olan Sarısu Piknik ve Mesire alanının tarihine baktığımızda 2006 ve 2007 yıllarında Belediye ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan sözleşmelerle bu alan belediyeye 29 yıllığına kiralanmıştır. Sonraki süreçte belediye, Sarısu Piknik ve Mesire Alanının yeniden düzenleme ve geliştirme için tipini değiştirerek D Tipi Piknik ve Mesire alanına dönüştürülmesini talep etti. Orman Genel Müdürlüğü mevcut sözleşme ile bu talebin yerine getirilemeyeceğini belirterek, tip değişikliği için sözleşmenin feshedilmesi gerektiğini belirtti. Bunun üzerine 2016 yılında sözleşmeler karşılıklı olarak feshedilmiş ve Sarısu Piknik ve Dinlenme alanı Tip C’den D (Şehir Ormanı) Tipi alana değiştirilmiştir. Bu değişikliğin ardından 31 Mart Yerel Seçimlerinden 5 ay önce Menderes Türel yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi Sarısu’yu kiralama talebinde bulunmuş ancak Orman Bölge Müdürlüğü bu talebe cevap vermemiştir. Seçimler gerçekleşene ve belediye yönetimi AKP’den CHP’ye geçene kadar. Seçimi kazanan CHP Büyükşehir Belediyesi’ne 46 günün ardından 16 Mayıs 2019’da gelen haber, Sarısu Piknik ve Mesire Alanı’nın belediyeye verilemeyeceği, ancak ihale ile kiralanacağı yönünde. Antalya Büyükşehir Belediyesi AKP’nin idaresinde kalsaydı, Sarısu’nun işletmesi yeniden ihale ile mi ödüllendirilirdi? Veya belediye faaliyete devam edecek mi?

2011 yılından bu yana belediye Sarısu’da yaklaşık 15 milyon lira yatırım yapmış, bölgenin tüm temizlik, bakım ve onarım masraflarını üstlenmiş ve Antalya halkının yoğun talep gördüğü bu alanı titizlikle işletmiştir. Tüm bu yatırım ve çabalara rağmen Orman Bölge Müdürlüğü, alanın boşaltılması için Büyükşehir Belediyesi’ne bildirim göndererek Konyaaltı Orman İşletme Şefi’ne teslim edilmesi gerektiğini bildirdi.

AKP’nin bu kadar uzun süredir faaliyet gösteren belediyeyi, yapılan milyonlarca liralık yatırımı görmezden gelerek bölgenin iyileştirilmesi için gerekli olan sözleşme feshini koz olarak değerlendirmeyi hedefleyen bakanlıkları nelerdir? Mümkün olan en iyi hizmet ve düşük ücretle kişilerin kullandığı bu alanları belediyelerin elinden alıp, MUÇEV tarzı şirketlere ihalesiz vermek, halkın iradesini ve sosyal yaşam haklarını görmezden gelmekten ibarettir. . Belediyenin hizmet verdiği, yatırım yaptığı, çöplerini topladığı ve suyunu sağladığı bu alan; Antalyalılar başta olmak üzere tüm Türkiye vatandaşları için mücadele edeceğimiz Antalyalılar başta olmak üzere yaşama hakkı olmak üzere tüm yurttaşlar için gözümüzün önündeyiz!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konusuna gerekli önemi ve hassasiyeti göstererek; Sarısu Piknik ve Mesire alanının Antalya’nın haklı vatandaşlarına ve dolayısıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi için gerekli çalışmaları yapacağına inanıyoruz. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here