Cemil Meriç Kitaplığı'na örnek kampanya

Cemil Meriç Kitaplığı

Kepez Belediyesi, Eski Dokuma Fabrikasına enerji sağlayan eski bina trafo binasını restore ederek ünlü yazar, çevirmen ve düşünür Cemil Meriç’in adını taşıyan müze kütüphanesi için işbirliği masasına oturdu. Antalya Bilim Üniversitesi, Fotoğrafçılar ve Kırtasiyeler Odası ile Hukuk Araştırmaları Derneği Antalya Şubesi arasında imzalanan protokol ile çok özel koleksiyonlara sahip bir kütüphane Antalya’ya getirilecek. Protokol töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, önemli bir iş birliğini, önemli bir projeyi tanıtmaktan ve yeni bir kampanya başlatmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kepez her geçen gün gelişiyor

Okumanın insani bir eylem olduğunu belirten Başkan Tütüncü, “İnancımızın ilk emrini okuyun. Bu nedenle medeniyetimiz okumaya, yazmaya, düşünmeye, kütüphane ve kütüphaneler oluşturmaya özel önem vermiş ve bu anlamda coğrafyalarda birçok güzel kütüphane, çok güzel kütüphane, birçok güzel ilim ve hikmet kurmuş bir medeniyettir. şimdiye kadar hüküm sürdü. Böyle bir medeniyetin mirasçıları olmaktan çok mutlu ve onur duyuyoruz. İlçemizin nüfusu 600 bini geçti. Kepez her geçen gün gelişiyor. Günümüzde nüfus ve sosyal hareketlilik açısından Antalya’nın en büyük ilçesi olma seviyesine ulaştığımızda elbette ki okuma sevgisini, öğrenme sevgisinin heyecanını, özel bir gayreti ve dönüşüm için üstün bir çaba gösteriyoruz. kitap sevgisini bir yaşam biçimine dönüştürüyor. birlikte geçiriyoruz.

Kepez’e 4 yeni kütüphane

Cumhurbaşkanı tütüncü, Antalya Kitap Fuarı’nın Kepez’de düzenlenen son üç yılını kitapseverlerle buluşturan kitap severleri ve her yıl olduğu gibi antika festivaline ev sahipliği yapan çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapan Kepez, Türkiye’nin önemli bir merkez olduğunu vurguladı. Kepez’e 4 yeni kütüphane getireceklerini ve bunlardan birinin bugün protokolü imzalanan Cemil Meriç Müze Kütüphanesi olacağını belirten Tütüncü, “Cemil Meriç Müze Kütüphanesi’nin bulunduğu DokumaPark’ta 10 ayrı müze var. Türkiye’nin en iyi bilim merkezlerinden birine sahip olacak. 12.500 metrekare kapalı alana sahip dokuma fabrikası içerisindeki Antalya Bilim Merkezi, oldukça geniş orman alanı ve farklı bahçeleri ile çok özel bir yaşam alanı haline geldi. Bu güzel bölgeyi güzel bir kütüphane ile taçlandırmanın vaktinin geldiğini düşündük. ” O konuştu.

Trafo binasından kütüphaneye

Cemil Meriç Kütüphanesi, sürmekte olan Başkan tütüncüyle görüşmek üzere binanın bulunup bulunmadığını belirterek, “Bu fabrika 1961’den 2003 yılına kadar hizmet veriyor, Türkiye’nin ilk sanayi tesisi Antalya’nın ilk sanayi tesisi dokumada enerji sağlayan fabrikayı trafo inşa ediyordu … 500 metrekare 500 metrekare üst alanı ve eksi alanı olan çok güzel küçük bir kütüphane, butik bir kütüphane olarak aklımızdan geçti 24 saat açık olacak … Çok az müze kütüphanesi olan Türkiye’de bu yüzden burada yapmak istedik. Edebiyat tarihinin anılarının yanı sıra güzel bir kitap koleksiyonuyla, sakin bir ortamda okuma sevgisiyle güzel bir şehir parkında farklı bir kapı açmak için güzel bir çalışma yapıyoruz. “Dedi. Başkan Tütüncü, Cemil Meriç Kütüphanesi’ne dönüştürülecek binanın güçlendirme çalışmalarına ekipler tarafından başlandığını, kitap koleksiyonunun oluşturulması görevini Kepez Kadın Koordinasyon Merkezi’nin üstlendiğini belirtti.

Türkiye Kütüphanesi oluşturulacak

Hedeflerinin özel ve güzel bir kütüphane oluşturmak olduğunu ifade eden Tütüncü, “Kütüphanemize güzel koleksiyonlar getireceğiz.

Belediye olarak burada zengin bir kütüphane oluşturma konusunda uzman arkadaşlarımız ve değerli hocalarımızla çalışacağız. İnşallah bu sıra dışı, güzel ve sevimli binada bizleri güzel bir koleksiyon bekler. Burada Türkiye’de bir kütüphane kurmayı planlıyoruz. Türkiye de sahip oldukları kütüphane kitaplarında, özellikle yerel yönetim niteliğindeki belediyemizin çeşitli dönemlerinde prestijli basın kitaplarında bulunmaktadır. Hepsini belediyemizde, Türkiye’deki tüm belediyelerden talep ettik ve umarım buradaki kütüphanede basında sahip oldukları kitaplardan oluşan bir koleksiyona farklı bir Türkiye yaratmak niyetindeyiz. “Dedi.

Kitap Bağış Kampanyası

Cemil Meriç Kütüphanesi’nin çeşitli küçük atölyelerin yapılabileceği ve küçük sohbetler yapılabileceği yerlerde olacağını belirten Tütüncü, buranın sadece kitap okumak için değil, bazı bilgilerin paylaşılabileceği farklı bir yer olacağını söyledi. Başkan Tütüncü, kitap bağış kampanyasının da başladığını belirtti. Cemil Meriç Kütüphanesi’nin proje tasarımında üstün bir kadın emeği olduğuna değinen Tütüncü, “Kepez Kadın Koordinasyon Merkezimiz ve bürokratlarımız, belediye meclis üyelerimiz ve gönüllülerimiz ile kitap toplama kampanyasını bambaşka bir boyuta taşıyacağız. Bu projede bizimle işbirliği yaptıkları için Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Bilim Üniversitesi’ne de teşekkür ederim. ” dedim.

Cemil Meriç, “İlimiz esnafıyla kitap fuarı ve kitapçılar şenliği düzenliyoruz. Çünkü çalışmalarımızı sivil toplumla paylaşmayı ve bu çalışmaları onlarla paydaş olarak şehre getirmeyi ilke edinmiş bir belediyeyiz. “Başkan Tütüncü,” Cemil Meriç Müzesi Kütüphanesi ile zamana bizden daha çok yaşayan bir eserle imza atmış olacağız inşallah. Bu kütüphanenin adı da çok özel. Bildiğiniz gibi Cemil Meriç bir Okurken gözlerini kaybeden ama gözlerini kaybetmesine rağmen okuma hevesini daha da artırdı.Çocuklarıyla yaptığımız sohbetlerimizde evimiz kâğıt ev diyorlar Cemil Meriç; Bu kitaplardan öğrendikleriyle yüreğini, yüreğini ve aklını kaynaştıran, Türk edebiyatına, Türk entelektüel tarihine, Türk sosyoloji tarihine altın harflerle yazan Cumhuriyet tarihimizin yetiştirdiği entelektüel isimler Cemil Meriç, yetişmiş bir yetişkindir. entelektüel bilgi edinmemize ve hepimiz için hayatı daha iyi algılama yeteneğimize az çok katkıda bulundu.Onun Dokuma Fabrikası kampüsünde hafızasında yaşamasını ve bu şehirde güzel bir kütüphane, güzel bir müze kütüphanesi olmasını istedik. ben Cemil Meriç ”.

Kitap bağışı ile projeye destek

Bugün yapılan işbirliğinin çok anlamlı olduğunu vurgulayan Tütüncü, “Antalyalı vatandaşlarımdan kitap bağışlarıyla bu projede bizi motive etmelerini rica ediyorum. Cemil Meriç Kütüphanesi’ne kişisel kütüphanelerini bağışlayanlar, bu hediyelerin 10 yıl boyunca gelecek nesilleri aydınlatan bir meşaleye dönüşeceğini bilmelidir. Biz, yastıkları meşalelerle yakılan bir nesiliz. Önümüzdeki nesillerin, bizden önceki nesillerin yaktığı meşaleden çok daha yüksek bir meşale yakabileceğini düşünüyoruz. İnşallah güzel bir ortamda kitaplarla buluşacağız ve fikir dünyamıza hareket getirecek etkinliklerle bir araya geleceğiz. Bu güzel parkta zihnimiz boş olacak, kalplerimiz rahatlayacak, kitaplardaki o mis kokulu bilgilerle geleceğe çok daha güçlü yürüyeceğiz. ” dedim.

İşbirliği Protokolü

Konuşmaların ardından Kepez Belediyesi, Antalya Bilim Üniversitesi Antalya Fotoğrafçılar ve Kırtasiyeler ve Kitapçılar Odası ile Hukuk Araştırmaları Derneği Antalya Şubesi arasında Cemil Meriç Kütüphanesi İşbirliği Protokolü imzalandı. İmzanın ardından Hukuk Araştırmaları Derneği Başkanı Av. Cemil Meriç Kütüphanesi’ne ilk kitap bağışı, Osman Zeki Özcan ve Antalya Bilim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hamza Kandur, Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeler ve Esnaf Esnaf Odası Mehmet Bayrak tarafından yapıldı.

İmzalanan protokol çerçevesinde işbirlikçiler Cemil Meriç Kütüphanesi’ne kitap bağışlayacak, kitap bağışlamak isteyenler ile Kepez Belediyesi arasında bağlantı kuracak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here