Koronavirüs Cinsel Yolla Bulaşır mı?

Koronavirüs Cinsel Yolla Bulaşır mı?

Hepimiz COVID 19 Pandemisinin tüm dünyadaki sosyal ilişkileri nasıl olumsuz etkilediğine tanık oluyoruz. Tüm insanlık koronavirüsten korunmak için günlük ve sosyal hayatını değiştirmek zorunda kaldı. Cinsel yaşamda da benzer değişiklikler meydana geldi.

Koronavirüs Salgını İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiledi?

Pandemiyle bugüne kadar karşılaşmayan dünya nüfusu, manevi olarak sorunu anlamadan ani kısıtlamalara maruz kaldı. İnsanların özgürlükleri kısıtlandı, maddi ve manevi zarar verildi. Ve bu süreç çok kısa sürede gerçekleşti. Ani değişim insanlarda korku, panik, endişe ve depresyona neden oldu. Gelecekteki kaygı ve ne olacağını tahmin edememek insanlarda çaresizliğe ve duygusal dalgalanmalara neden olmuştur. Olumsuz duyguların cinsel yaşamı doğrudan etkilediğini biliyoruz. Sağlıklı bir cinsel yaşam için fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal yaşamın da iyi olması gerekir. Mevcut durumda koronavirüs salgınının cinsel yaşamı olumsuz etkilediği yadsınamaz bir gerçektir.

Prof. Dr. Deniz Ulaş, Karantina Günlerinin Çiftler Üzerindeki Etkisi ile ilgili şunları söyledi; “Karantina günlerinde çiftler evde kaldılar ve eşleriyle 7/24 vakit geçirmek zorunda kaldılar. İlişkiyi besleyen sosyal yaşam, faaliyetler, kendi özgürlüğüne sahip olma gibi faktörler karantinada kayboldu. Çocukların okula gidememesi ve eğitimlerinin kesintiye uğraması gibi etkenler ebeveynlerin kaygı düzeylerini daha da artırmıştır. Bu kaygılardan sıyrılabilecek sosyal ortam, sosyal aktivite ve hobiler olmadığında çiftler bunalmış, aralarındaki gerginlik ve tartışmalar artmıştır. Bunlar cinsel yaşamı da olumsuz etkiledi. Korona günlerinde kadın doğum tedavisi gören çiftlerin tedavisi yarı yarıya idi.

Dr. Deniz Ulaş, ” Koronavirüs Cinsel Yolla Bulaşır mı? Hayır. Koronavirüsün HPV (Human Papilloma Virus) ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi cinsel yolla bulaşmadığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Koronavirüs 2 şekilde bulaşmaktadır. Doğrudan ve dolaylı iletimdir. Doğrudan bulaşma damlacıklar yoluyla olur. Virüsü taşıyan bir kişiden öksürerek, hapşırarak veya konuşarak yakındaki bir kişiye bulaşır. Bu nedenle doğrudan kontaminasyonu önlemek için 1,5 metrelik sosyal mesafe büyük önem taşımaktadır. ”

Deniz Ulaş, cinsellik ve sosyal uzaklık kavramlarının birbirine zıt olduğunu belirterek, “Sosyal mesafe kuralına uyarak gerçek cinsellik yaşanmaz, ancak sanal olarak bir miktar paylaşım yapılabilir. Bu nedenle pandemi döneminde hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdekilerin sağlığı için virüsü taşıyıp taşımadığından emin olmayan insanlara asla yaklaşmamalısınız dedi. ve sonunda bir virüs olduğu araştırmalarda gösterilmiştir. Bu nedenle koronavirüs ortak tuvaletlerden de bulaşabilir. Ayrıca seks sırasında anal bölgeye el veya dil ile dokunmak da virüs bulaşma riskini artırır. ” Dedim.

Prof. Dr. Ulaş sözlerine şunları ekledi; “ Cinsel Yaşamda Koronavirüsten Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler: Normal partneriniz covid-negatifse veya şüpheli temas yaşamadıysa, daha önce olduğu gibi cinsel yaşamınız olabilir. Cinsel yaşamınızda değişiklik yapmanıza gerek yoktur. HPV (Genital Siğil) doğrudan temasla bulaşırken, koronavirüs anal veya vajinal ilişki ile doğrudan temasla bulaşmaz, ancak analingual (anüs-dil) yoluyla da bulaşabilir. Bu konuya dikkat etmek gerekiyor. Corona virüsü öpüşerek bulaşabilir. Pandemi sırasında mümkün olduğunca cinselliğin bir parçası olan öpüşmekten kaçının. Ellerinizi sık sık yıkayın. Elde yıkamanın en az 40-60 saniye sürmesine izin verin. Alkol bazlı dezenfektan da kullanabilirsiniz. Seks oyuncaklarını kullanabilirsiniz, ancak önce oyuncakları sabunla yıkayıp dezenfekte edebilirsiniz. Eller ve oyuncaklar yıkanırsa, mastürbasyon virüsün yayılmasına neden olmaz. Pandemi döneminde rutin partnerinizden başka kimseyle birlikte olmayın. Cinsel yolla bulaştığına dair bilimsel bir kanıt bulunmamakla birlikte, prezervatif kullanmak koruma sağlayabilir. ”

Çocuk istemeyen bir çiftin pandemi döneminde doğum kontrol yöntemlerine daha fazla dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Prof.Dr.Deniz Ulaş Hız, olası bir istenmeyen gebelik ve kürtaj ihtiyacı olması durumunda başvuru yapılması gerekeceğini ifade etti. sağlık kuruluşuna, virüs bulaşma riskini artıracak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here