Bu pazarda kadın emeği değerleniyor.

 Bu pazarda kadın emeği değerleniyor.

Antalya’nın Burdur, Serik ve Korkuteli ilçelerinde kadınlar tarafından kurulan ve yönetilen kooperatifler ile kadınların el sanatları ürünlerini tüketicilerle doğrudan buluşturmasını sağlayan El Üreten El Pazarı’na 326 kadın katılıyor. 09.00 – 20.00 saatleri arasında açık olan bu pazarda çantalar, mücevherler, kapı süsleri, sepetler ve kadınların yaptığı birbirinden lezzetli pasta ve hamur işleri satılıyor.

Şirinyalı Mahallesi kapalı çarşıda her Cuma kurulan pazarın, covid-19 salgını nedeniyle kadın emeğinin en görünür olduğu hayır kurumları tarafından organize edilmediğini, turistlerin yaşadığı bir dönemde gelir fırsatı yarattığını ifade etti. çarşılar kurulmadı, kadınlar pazarın sosyalleşme yeri olarak önemine dikkat çekti.

“BÖYLE FIRSAT BEKLİYORUM”

Pazarın en sıra dışı standlarından birine sahip olan Nilgün Aka, el işlerine 20 yıl önce 15 yaşındaki oğlunun kaybından sonra başladığını söyledi. Aka, “Bu işleri kendime verdiğimde kendimi farklı bir yerde gördüm” dedi Aka, zamanla kendi tasarladığı süslemelerini yapmaya başladığını anlattı. Bu tasarımlarla İstanbul’da düzenlenen bir yarışmada üçüncülük kazandığını belirten Aka, “Böyle bir fırsat için Muratpaşa Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Çok güzeldi. “Bu ürünleri yaratmak için hep böyle bir fırsatı bekliyordum.” Aka, geçtiğimiz yıllarda ürünlerini turistik mal olarak pazarladığını ancak bu yıl pandemi nedeniyle işlerinin kötüleştiğini belirterek, pazarın da bu açıdan önemli olduğunun altını çizdi.

BİTKİLERDEN ÖRGÜ ÇANTASI

Doğadan topladığı otlardan sepetler, çantalar ören ve takı yapan Şevval Özdamar, uzun yıllardır tasarımla ilgilendiğini belirtti. Özdamar, “Ellerimi kullanmayı seviyorum. Ellerimi kullandığımda alkışım bana kalmış. Bu yüzden sepet tasarlamaya başladım ”dedi. Antalya’da kadın emeğinin değerini bulacağı bir pazar kurmanın çok güzel bir gelişme olduğunu belirten Özdamar, “Ayrıca ticari kaygılardan çok bu pazarda ürün görmek insanları daha çok motive ediyor” dedi.

İNTERNETTE PROMOSYON

Başkan Ümit Uysal, ikinci haftasını geride bırakan Ürüten Eller Pazarı’nı önümüzdeki aylarda internete taşıyacaklarının müjdesini şimdiden verdi. Yakın zamanda hizmete girecek olan belediyenin internet televizyonu aracılığıyla ürünleri tanıtacağını belirten Başkan Uysal, “Bu ürünlerin ileride tüketicilere ulaşması için kanallar oluşturacak bazı uygulamalar planlıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here