Tekrarlayan Baş Ağrısına Dikkat!

Tekrarlayan Baş Ağrısına Dikkat!

Tekrarlayan baş ağrılarında genellikle migren ve beyin tümörleri akla gelirken sinüzit unutulmaktadır.

Sinüsler, burun ve göz çevresindeki hava boşluklarıdır. Sinüslerin iltihaplanması burun tıkanıklığı, yüz ve baş ağrısı, koku azalması, sarı-yeşil burun akıntısı, burun akıntısı, öksürük ve balgam şeklinde belirtiler verir.

Burun tıkanıklığı her zaman olmayabilir. Bazı sinüsler tıkalıysa, tek belirti baş ağrısı olabilir. Bazen ilk belirti gözlerde şişlik, menenjit veya beyin apsesi olarak görünebilir.

Sinüzite Ne Sebep Olur?

Burun eti, geniş burun konka, burun konkasının hava, kemik ve kıkırdak eğriliği ile şişmesi gibi burunda yapısal nedenler sinüzite, üst solunum yolu enfeksiyonlarına, alerjik burun hastalıklarına, hava yolculuğu ve geniz etine bağlı basınç değişikliklerine neden olur. . Sinüzit gibi nedenlerle de gelişebilir.

Sinüzit Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüzde dolgunluk ve basınç hissi, burun akıntısı, öksürük, balgam, ağız kokusu, horlama, halsizlik ve yorgunluğa neden olarak hastaların yaşam kalitesini tansiyon ve şeker hastalığından daha fazla bozar.

Islak saçla çıkmak sinüzite neden olur mu?

Islak saçla dışarı çıkan veya duştan sonra saçları kurutmadan çıkan rüzgarlı hava, dış ortam ısısının vücuda iletilmesinde iletken rol oynayarak sinüzite neden olur.

Mukozada artan ödem sonucu sinüs içinde hapsolmuş hava ve sinüs sıvılarının bakterilerin etkisi ile enfekte olması, baş ağrısı, alın ve iki taraflı şakak ağrısı, ağrının yayılması sonucu sinüslerin ağzının tıkanmasına neden olur. dişlerde, damakta ve burunda, arka ağrı, unutkanlık ve dikkat dağınıklığı görülebilir.

Sinüzit Tedavisi Nasıldır?

Akut sinüzit, medikal tedavi ve bilgisayar destekli endoskopik sinüs cerrahisi ile kronik sinüzit ile güvenli ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Sinüziti alternatif tedavilerle tedavi etmeye çalışırken hayatı tehdit eden yöntemlerden kaçınılmalıdır. Halk arasında sinüzite iyi geldiği düşünülen bazı yöntemler gırtlakta ödem oluşturarak yaşamsal bazı sonuçlara neden olabilir. Sinüzite iyi geldiği düşünülen bitkisel tedaviler de yan etkileri nedeniyle oldukça riskli olabilmektedir.

Sinüziti önlemek için ne yapılmalı?

Akut üst solunum yolu enfeksiyonlarında deniz suyu ve spreyler ile burnu açık tutarak burun ve sinüsler engellenmelidir.

Burun alerjisi tedavi edilmelidir
Islak saçla dışarı çıkmayın
Başınızı rüzgardan koruyun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here