Bu proje Türkiye’de bir ilk!

Bu proje Türkiye’de bir ilk!

Kepez Belediyesi, mahallede çevre kirliliğine neden olan sera fabrikası atıkları sorununu kompost üreten makine ile ortadan kaldırıyor.

Yeşil seferberlik kapsamında başlatılan katı atık toplama projesi için geliştirilen bu makine ile 12 ay sebze, meyve ve kesme çiçek üretimi yapılan ilçede günde 5 ton bitki atığı komposta dönüştürülüyor. Üretilen organik gübre de Kepez’de çiftçilere ücretsiz olarak verilmektedir.

Bitki atıklarını organik gübreye dönüştüren makinenin lansmanı, sera üretiminin yoğun olarak yapıldığı Gaziler Mahallesi’nde yapıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen sunuma muhtarlar, çiftçiler ve belediye bürokratları katıldı.

Kepez çiftçisine ücretsiz organik gübre

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilçede sera bitkisi atıklarından toprak düzenleyici kompost gübre üretimi konusunda önemli bir çalışmaya başladıklarını söyledi. Organik gübre üretimini kompost makinesi ile serileştirdiklerini belirten Başkan Hakan Tütüncü, yaptığı konuşmada, “Belediyemiz, çiftçilerimizin en önemli sorunlarından biri olan ve çevre kirliliğini tehdit eden sera atıklarını toprak düzenleyici kompozite dönüştürüyor. Sera atıklarından elde edilen gübreyi de çiftçilerimize ücretsiz olarak sunuyoruz. Kompost makinesi günde 5 ton sera atığını işler. Bu işlem 24 saat içinde fermantasyonla 1.5 ton gübreye dönüşür. “

Kepez çevreyi hem üretir hem de temizler

Tarımsal üretime ciddi destek veren belediye olduklarını belirten Başkan Tütüncü, “Kepez Belediyesi, sera atıklarından kendi çiftçileri için bedava gübre üretmeyi başaran bir belediye haline geldi. Çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması için önemli bir çaba sarf ediyor ve ülkemizde başarıyla yürütülen dünyada çok önemli görülen sıfır atık projesine destek oluyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de ilk defa bir belediye seralardan sıfır atık proje kapsamında gübre atığını üreterek çiftçilere ücretsiz veriyor. Gaziler Mahallesi gibi tarımda öne çıkan Kepez mahallelerinde bu çalışmayı sürdürecek ve geliştireceğiz. Bu çalışmanın Antalya ve çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diliyoruz “

Mobil olarak kullanılabilen kompost makinesi, Sera fabrikası atıklarını Temizlik İşleri Müdürlüğü şantiye veya sera alanlarında gübreye dönüştürecektir. Kepezli çiftçiler, Kepez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nü arayarak seralarından bitki atıklarının toplanmasını talep edebilecek. Kepez Belediyesi önümüzdeki günlerde düzenleyeceği eğitimlerle çiftçilere sera atıklarının toplanması ve gübreye dönüştürülmesi hakkında bilgi verecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here