Koronavirüsle mücadelede hava kalitesini korumak için akıllı sensörler iş başında

Koronavirüsle mücadelede hava kalitesini korumak için akıllı sensörler iş başında

Yaz ayları sona yaklaştıkça iç mekanda geçirilen süre artıyor. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından yapılan bir araştırma, insanların zamanlarının yaklaşık yüzde 90’ını kapalı alanlarda geçirdiklerini, havayı kirleten bazı kirleticilerin dışarıya göre 2 ila 5 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. İç hava kalitesini düşüren ana faktörler, çeşitli ürün ve malzemelerin neden olduğu karbon monoksit, partikül madde, evcil hayvan kılı, küf, asbest ve uçucu organik bileşiklerdir. Uzmanlar, iç ortam hava kalitesinin Covid-19 başta olmak üzere birçok viral hastalık ve solunum yolu hastalıkları üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Özellikle bilinçsiz havalandırma sistemlerinin kullanımının salgın hastalıkların yayılmasında etkili olduğu belirtiliyor.

Hava kalitesini izlemek için teknolojik adım

Sağlık uzmanlarının uyarıları, koronavirüsle mücadelede hava kalitesini artıracak çözüm arayışlarını gündeme getirirken, IoT (nesnelerin interneti) alanında faaliyet gösteren yerli teknoloji şirketi Skysens’ten önemli bir hamle geldi. Skysens Technology CEO’su BURAK POLAT, kapalı alanlarda geçirilen süre arttıkça bu alanlarda hava kalitesinin yüksek tutulmasının önemini vurgulayarak, hava kalitesini iyi seviyede koruyarak salgın hastalıkların yayılma oranının büyük ölçüde azaltılabileceğini söyledi. geliştirdikleri kablosuz hava kalitesi izleme sistemleri ile.

Binaların içindeki hava kalitesi nokta nokta izlenebilir.

Takip sisteminin çalışma prensibinin detaylarını aktaran Burak Polat, “Sistem tek bir kutuya sığdırdığımız bir ağ geçidinden oluşuyor. Kurulum için cihazı internete bağlamanız yeterlidir. Bu sayede kapsama alanı oluşturulurken takip edilecek riskli alanlara sensörler yerleştirilerek bina içi hava kalitesi noktasal olarak izlenebilmektedir. Tek bir cihaz ile tüm binayı kaplayıp yüzlerce sensörün kullanılabildiği bu sistemde kablolamaya veya altyapıya ihtiyaç yoktur. İzlenen iç veriler Skysens bulut merkezinde depolanabilir ve uygulama aracılığıyla izlenebilir. Akıllı algoritmalar ile ventilasyonun doğru yapılıp yapılmadığı izlenir ve kullanıcıya gerekli uyarılar verilir veya ventilasyon sistemi tetiklenir.

Hava kalitesinin izlenmesi% 25’e kadar enerji tasarrufu sağlar

Burak Polat, enerji tüketiminde havalandırma sistemlerinin büyük bir paya sahip olduğuna dikkat çekerek, ortam havasının ihtiyaçlarına uygun bir çalışma ortamının benimsenmesinde akıllı sensörlerin de rol oynadığını belirtti. Polat, “Havalandırma sistemlerini kullanırken içinde bulunduğumuz ortamı ısıtıp soğutduğumuz, iç ortam havasını kullandığımız veya dış havayı çektiğimiz birkaç seçeneğe odaklanıyoruz. Sonuç olarak, enerji kullanımımızı sistemleri çalıştırdığımız zamanla karşılaştırıyoruz. Ancak geliştirdiğimiz akıllı algoritmalar ile havadaki hava kalitesini, sıcaklığı, nemi ve basıncı ölçebilir ve gerektiğinde havalandırma sistemlerini devreye alarak% 25’e varan enerji tasarrufu sağlayabiliriz. “Şeklinde konuştu.

Sensörlerin halka açık yerlerde yaygınlaşması hedefleniyor

Burak Polat, havalandırma sistemlerinin doğru kullanılmadığı takdirde bulaşıcı hastalıkların yayılmasında önemli bir tetikleyici olabileceğine değinerek, “Soluduğumuz havanın kalitesi yani içerdiği partiküller, Karbon Monoksit (CO) Ozon (O3), Azot Dioksit (NO2), Kükürt Dioksit (SO2) Havalandırma sistemlerinin bu kriterlere uygun olarak kullanılması çok önemlidir. Kış ayları yaklaşırken daha çok ziyaret edeceğimiz hastaneler, okullar, ofisler, fabrikalar, oteller, restoranlar, kafeler, alışveriş merkezleri ve stadyumlar gibi halka açık alanlardaki hava kalitesi ve buralardaki havalandırma sistemleri uygun hale getirilmelidir. alanlar doğru kullanılmalıdır. Skysens olarak amacımız, ikinci dalga senaryoları açısından riskli olduğu düşünülen kış aylarında kamuya açık alanlarda hava kalitesi izleme sensörlerini genişleterek koronavirüsün yayılmasını olabildiğince önlemektir. ifadeleri kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here