Onlar Türkiye’ye örnek olacak!

Onlar Türkiye’ye örnek olacak!

Kepez Belediyesi ilçede başarılı kadın kooperatiflerinin kurulması için eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

Kepezli kadın girişimcileri kooperatif çatısı altında buluşturmak için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü ve kadın kooperatifleri ile işbirliği protokolü imzalandı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, işbirliği protokolü imza töreninde 5 başlıktan oluşan “Kadın Kooperatifleri Destek Paketi” ni açıkladı.
Bu destek paketinde yer alan eğitim programları ile kooperatifleşme için destek talep eden kadınlar bilgilendirilmektedir.
Bu amaçla Kepez Belediyesi ve İl Ticaret Müdürlüğü işbirliği ile bir toplantı gerçekleştirildi. Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı uzmanları, 70 katılımcı kadına kooperatif kurma konusunda bilgi verdi.

Kadın girişimcilere destek paketi

Toplantıda konuşan Başkan Hakan Tütüncü, 29 Temmuz’da imzaladıkları işbirliği protokolü ile kadın emeğinin kooperatifler açısından bambaşka bir düzeye taşınmasında önemli bir adım attıklarını hatırlattı. İşbirliği imza töreninde el emeğini ekonomik değere dönüştürmeye çalışan Kepezli kadınlara 5 başlık altında destek paketi açıkladıklarını belirten Başkan Tütüncü, sözlerine şöyle devam etti: “Bu destek paketi kapsamında Kepez’imiz Kadın Koordinasyon Merkezi geçen ay çok büyük işler başardı. Her Perşembe günü kooperatifle ilgilenen, kooperatiflerin kanunlarımızda tanımlanan faydalarını öğrenmek ve kooperatiflerle farklı bir güç birliği oluşturmak isteyen kadınlara kapsamlı bilgi verildi. Belediyemiz tarafından yapılan destek paketinin kapsamı girişimci hanımlarımıza anlatıldı.

“İşbirliği yapma fırsatları var”

İl Ticaret Müdürü Halil Özşahan’ın düzenlediği bu toplantıda Bakanlığımız bürokratları kooperatiflerle ilgilenmek isteyen hanımları konu hakkında bilgilendirdi. Bu bilgiyi gerçekten önemsiyorum. Çünkü son yıllarda kooperatifler önemi çok daha farklı anlaşılan bir olgu haline geldi. Devletimizin kooperatiflere sağladığı önemli destekler var. Kanunlarımızda kooperatifleri teşvik etmek için birçok farklı olasılık ve fırsat var. Bu anlamda görüşmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Üreten kadına tam destek

Umarım kooperatif ile Kepez Kepezli hanımının ortaya çıkması farklı bir heyecan ve bu heyecana örnek olarak Türkiye’de önemli bir işbirliği yolu yaptık. 29 Temmuz’da dile getirdiğimiz 5 maddeden oluşan güçlerini birleştirmek isteyen hanımlara destek olmaya devam edeceğiz. Birlikte yazacağımız başarı hikayelerinde hiçbir hanımefendi yalnız kalmayacak ve yalnız yürümeyecektir.

Kendi gücümüzün ötesinde sorunlar olsa bile taleplerini karşılamak ve hanımlara yalnız olmadıklarını hissettirmek için gerekli adımları atacağız. Üretmek isteyenlere imkanlar sağlayacağız. Kadınlarımıza doğru ürettiklerini pazarlamanın kapılarını açacağız. “

“İyi başarı hikayelerinin altına imzamızı atacağız”

Kooperatiflerle ilgili destek faaliyetlerinin Kepez Kadın Koordinasyon Merkezi çatısı altında devam edeceğine işaret eden Tütüncü, “Katılımcı bayanlar bu toplantıda edindikleri bilgilerle belediyemizin verdiği destekle güzel başarı hikayelerine imza atacaklar. . Kepezli hanımları kooperatifler kuracak Türkiye’ye örnek olacak. Üreten kadınların yanındayız. Birlikte yeni başarılara imza atacağız. “konuşmasını bitirdi.

“Kadın kooperatiflerinin kurulmasını destekliyoruz”

Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan da konuşmasında şunları söyledi: “Buradaki varlığımızın en önemli amacı, kooperatifler ve kooperatifler konusunda yeni ufuklar açmak, başarılı kadın kooperatiflerinin kurulmasını kolaylaştırmak ve desteklemek. Kooperatifçilik esasen geleneğimizin kurumsal bir şeklidir. Geçmişten gelen bir dayanışma. Bunlardan biri şüphesiz kooperatifler.

Ülkelerin gelişmişlik oranının kadınların işgücüne katılımı ile doğru orantılı olduğu düşünüldüğünde, karar alma pozisyonlarındaki kadınların daha başarılı olduğu bilinmektedir. Amacımız bu topraklara yetenekleri, becerileri ve en önemlisi emeği ile adını veren kadınlarımızı kooperatif çatısı altında birleştirmek ve KOOP-DES programı kapsamında desteklemektir.

Konuşmaların ardından Ticaret ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığından uzmanlar, katılımcı kadınlara KOOP-DES programı, pazarlama, e-ticaret, hibe ve kooperatif kurma hakkında bilgi verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here