Sağlık turizminde gözler son çeyrekte!

 Sağlık turizminde gözler son çeyrekte!

Dünyada sağlık, ekonomi ve sosyal alanlarda yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilen Covid-19 salgını gündemde kalmaya devam ediyor. Uluslararası çevrelerde bir salgın olan Türkiye, ülkenin en iyi yöneticileri arasında kabul ediliyor. Pandemiden önce 3 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan sağlık turizmi, küresel salgından en olumsuz etkilenen sektörlerin başında geliyor. Salgın öncesi plantasyondan elde edilen tek gelirin Türkiye olduğu yine 1,5 milyar dolar olarak tahmin ediliyordu. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Komisyonu Üyesi ve Esteworld Saç Ekimi ve Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Başkanı Dr. Servet Terziler sağlık turizmi ve saç ekimi sektörüne ilişkin görüşlerini paylaştı.

SAĞLIK TURİZMİNDE KRİTİK EŞİK SON ÇEYREK

Türkiye, küresel salgının dünyanın en iyi ülkesi olduğunu söyleyen Dr. Tailors, şu ifadeleri kullandı: “1 Haziran itibariyle normalleşme yavaş yavaş başladı ama bu durum sadece ülkemiz için geçerliydi. Ülkeler arası normalleşme henüz başlamadı. Kanımca salgını en iyi yöneten ülke biziz. Salgını kontrol altında tutabilirsek salgın öncesi 3 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan sağlık turizminde son çeyrek bir atak dönemi olacak. Yıl sonunda Avrupa ve yakın coğrafyadaki vakalar durağan kalırsa salgın öncesi toplam sağlık turizmi gelirinin yarısını elde ediyoruz. 1.5 milyar dolarlık saç ekim sektörü, son üç ayda bu rakamın yüzde 20’sini yakaladı. İngiltere, Hollanda, Fransa, Almanya, Belçika, Ukrayna ve İskandinav ülkelerindeki operasyonlarımızda az sayıda hasta Türkiye’ye gelecek. Her şey dünyadaki salgının gidişatına bağlıdır. Türkiye’nin 2023’te medikal turizm destinasyonundan 20 milyar dolar geliri var. Salgın sürecini az hasarla atlatırsak bu hedefe ulaşılabilir. “

“TÜRK MARKALARI PARLAYACAK”

Servet Terzileri, Türkiye’nin bu dönemden itibaren artacağını belirterek, “Dünyanın buna göre en iyi nerede pozisyon aldığını analiz etmek için geri dönmeliyiz. Sağlıkta üç boyutlu muayene kavramı hayatımıza girecek. Bu da insanların bu hizmeti alacağı anlamına geliyor. Ülkelerin, şirketlerin ve insanların zihniyetleri değişecek. Bu nedenle önümüzdeki 100 yıl birçok farklı dönüşüme gebe olacak. Önümüzdeki dönemde Türk markaları parlayacak ve dünyanın önde gelen markalarından biri haline gelecektir. ” Şeklinde konuştu.

ABD’de 50 milyon işsizin vurgusu, DEİK Sağlık Komiseri, Türkiye’nin salgın sürecinin ikinci dalgası olmasa da neredeyse her 10 yılda bir ciddi bir kriz atladığını, ilk dalganın en az hasarı atlattığını savunduğu gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here