Pandemi korkuttu, tamamlayıcı sağlık sigortalı sayısı 1,5 milyona ulaştı!

Pandemi korkuttu, tamamlayıcı sağlık sigortalı sayısı 1,5 milyona ulaştı!

Türkiye Sigorta Birliği’nin verilerine göre sağlık sigortası olan kişi sayısı Haziran ayında geçen yıla göre% 50 artarak 1,5 milyona yükseldi.

Sağlık sektörü, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgınının etkisiyle çarpıcı bir yıl geçiriyor. Yaşanan gelişmeler ışığında sigorta sektörü 2020’nin ilk yarısında önemli rakamlara ulaştı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verileri; Tamamlayıcı sağlık sigortasında sigortalı sayısı Haziran 2019’da 1 milyon 2 bin 187 kişiden bu yıl Haziran ayı itibarıyla% 49,8 artışla 1 milyon 501 bin 425 kişiye yükseldi. Yeni tip koronavirüsün etkisiyle 2020’nin ilk 6 ayında tamamlayıcı sağlık sigortası teminat sayısı 2019’un aynı dönemine göre% 46,9 artarak 1 milyon 190 bin 166’ya ulaştı.

Sık sorulan Kovid-19 tedavilerinin sigorta kapsamında olup olmadığı konusundaki tartışmalara rağmen, sigorta şirketleri kademeli olarak yeni ve mevcut tamamlayıcı / sağlık sigortalılarının poliçelerinde Kovid-19 tedavi masraflarını karşılamaya başladı. Koronavirüs (Kovid-19) teşhisine kadar özel bir hastanede yapılan tüm tetkik ve tetkikler tamamlayıcı sağlık poliçesi kapsamı kapsamındadır.

“Özel sağlık sigortasına göre düşük fiyat talebi artırıyor”

Tamamlayıcı sağlık sigortasına ciddi bir eğilim olduğunu belirten Hesapkurdu.com Sigorta Direktörü Dilara Çetin, “Ülkemizde 2014 yılı itibariyle hizmete giren tamamlayıcı sağlık sigortası talebi her yıl katlanarak artmaktadır. Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre; Ek sağlık sigortası olan kişi sayısı 2017 yılında 676 bin 124 iken, 2020’nin ilk yarısında 1 milyon 501 bin 425 kişiye ulaştı. Buradaki en önemli nokta TSS fiyatlarının özel sağlık sigortasına göre daha düşük olması. toplumun her kesimine hitap etmekte ve daha çok tercih edilmelerine neden olmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları, normal sağlıklı bir birey bazında yılda ortalama 600 liradan başlamaktadır. Kapsam, kişinin yatarak veya ayakta tedavi gibi farklı tercihleri ​​ile genişletilebilir. Ayrıca, tamamlayıcı sağlık sigortası için ödenen primler, aylık brüt ücretin% 15’ini geçmemek üzere vergiden indirilebilir. ” dedim.

“Yaş sınırı yok”

Bir diğer sağlık sigortası olan özel sağlık sigortalı sayısının yıllık bazda% 3 arttığını belirten Çetin, “Tamamlayıcı sağlık sigortası her yıl ortalama% 40-50 büyüyor. Özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki en belirgin fark, tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilmek için SGK üyesi olma zorunluluğudur. Tamamlayıcı sağlık sigortası, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterse de 70 yaşına kadar SGK olan herkes yapabilir. Ancak bazı sigorta şirketleri maksimum yaş sınırını 60 ile sınırlayabilir. “İfadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here