Batı Antalya için 3 önemli proje.

Batı Antalya için 3 önemli proje.

KUTSO Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Fahri Özen başkanlığında toplumsal mesafe ve maske kullanılarak gerçekleştirildi.

Toplantı gündemi önünde konuşan Belediye Başkanı Murat H. Günay yaptığı konuşmada; Pandemi sürecinin ardından ülkemiz ve bölgemiz hızla toparlanıyor. KUTSO olarak tüm gücümüzle enerjimizi kaybetmeden Batı Antalya’nın gelişmesi için çalışmaya devam ediyoruz. Bölgemiz için çok önemli olduğunu düşündüğümüz Kaş-Kınık Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde çok ilerleme kaydettik. İnşallah çok yakında girişimci komitemizin oluşması ile OSB olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz.

OSB ile birlikte bölgemiz için bir diğer önemli proje, geleneksel tarıma alternatif olarak Batı Antalya’da tropikal ürünlerin yetiştirilmesi üzerine çalışacak bir deneme tesisinin kurulmasıdır. Bu proje ile çiftçilerimizin değeri yüksek alternatif ürünler üretmesini sağlamak için çalışacağız.

Bir diğer önemli projemiz de yetenekli çocuklarımızın ileri teknoloji ürünler üretebilmeleri için KUTSO bünyesinde kurulan Deneyap Atölyelerinin Batı-Antalya’ya hizmet verecek açılışıdır. Bunun için Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’tan söz aldık. Yerimizi buluyoruz.

KUTSO, Batı Antalya’nın birleştirici ve dinamik gücüdür. Proje ve çalışmalarımızla üyelerimizin ve bölgemizin destekçisi olmaya devam ediyoruz. Başkan Günay’ın konuşmasının ardından 4. Grup Meslek Komitesi adına Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Acar söz aldı. Turgut Acar konuşmasında;

Akaryakıt ve ulaştırma sektöründe hizmet veren odamızın üyelerinden oluşan 4. Grup Meslek Komitesi adına konuşuyorum. Batı Antalya’da ulaşım sektörü özellikle deniz turizmi ve kara ulaşımı olarak ağırlık kazanıyor. Deniz ulaşımı ayrıca günlük ve haftalık kruvaziyer teknesinde yapılmaktadır. Bu işi yapan firmalarımız Corona Virüs önlemleri döneminde hizmet verememiştir. Şimdi normalleşme döneminde biraz iş yapmaya başladılar.

Batı Antalya’da karayolu taşımacılığımızın en büyük sıkıntısı, Batı Antalya’da ülke geneline yayılan çift yol yatırımlarının henüz tamamlanamamış olmasıdır. Bu da 1 saatte gideceğimiz yola en az 2 buçuk saatte gitmemize neden oluyor. Yol ve zaman ne kadar uzun olursa, hem zamanı hem de nakliye maliyetlerini arttırır. Tarımsal üretim ve turizmde önemli bir merkez olan Batı Antalya’da çift yol ve tünel gibi ulaşım yatırımlarının tamamlanması ülkemize önemli bir ekonomik katkı sağlayacaktır.

Daha önce akaryakıt sektörümüzün sorunları için KUTSO ve PÜİS ile kapsamlı bir toplantı yaptık ve bu toplantıda önemli kararlar aldık. Akaryakıt sektörümüzün en önemli sorunu karlılık oranlarının düşmesi; şirketlerimizin işletme maliyetlerinin önemli ölçüde artmasıdır. Ekonomimizin yaşadığı salgın nedeniyle akaryakıt operatörlerimiz ciddi satış kayıpları yaşamıştır.

KUTSO üyesi tüm iş adamları ve bölgemiz için sorunlarımızı çözebileceğimiz ve en az 5-10 yıl öncesinde yatırım planları yapabileceğimiz bir ekonomik ortam diliyorum. Gündem konuları, dilek ve temennilerin görüşülmesinin ardından Meclis toplantısı sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here