Yazın burun estetiğinde bunlara dikkat!

Yazın burun estetiğinde bunlara dikkat!

Mevsimlerin değişmesiyle birlikte yaz aylarında burun estetiği ameliyatı yapılabilir mi merak ediyorum, bu bir dezavantaj yaratır mı?

Tabii ki olabilir! Aslında, okullar tatilde olduğundan ve çalışan hastaların uzun süreli izin alması daha kolay olduğundan yaz ayları genellikle ameliyat ve ameliyat sonrası süreçler için ideal olabilir. Ancak yaz aylarında yapılan ameliyat sonrası iyileşme süreçleri ekstra dikkat gerektirir.

Yaz aylarında yapılan burun estetiği ameliyatları sonrası iyileşme sürecinde nelere dikkat edilmelidir?

Cildinizi güneşten koruyun. Burun estetiği ameliyatı sonrası cilt ultraviyole ışınlarına daha duyarlı hale gelir. İyileşme döneminde, dokudaki değişiklikler nedeniyle cilt güneşe daha duyarlı hale gelir. Bu nedenle uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Elbette günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz, ameliyat sonrası ilk 6 hafta içinde deniz tatili planladıysanız büyük bir şapka yardımıyla yüzünüzü ve özellikle burnunuzu güneşten korumalı ve 50 faktör güneş kremi uygulamalısınız. yüzünüze ve burnunuza günde birkaç kez.

Güneş gözlüğü takmayın. Elbette gözlerinizi güneş ışığından korumak istemek çok önemli ancak ameliyat sonrası burnunuzun iyileşme sürecinde de bir o kadar önemlidir. Bir şapka yardımıyla gözlerinizi güneş ışığından korumak çok önemlidir. Güneş gözlüğü burnunuza baskı yapar ve bu da iyileşme sürecinde deformasyona neden olur. Ameliyattan en az 4 hafta sonra güneş gözlüğü takmalarını tavsiye ederiz.

Burnunu kuru tut. Evet, bu sıcak yaz günlerinde denize ya da havuza dalmak çok ferahlatıcı ancak burun estetiği yaptıran hastalarımızın ameliyattan sonra en az 4 hafta su altına dalması ve kafasını oturtması doğru değil. Su. İyileşme konusunda doktorunuzdan sonuç almadan denize veya havuza girmeyin. Ameliyat sonrası erken dönemde yüzmek buruna farklı açılardan zarar verebilir. Klor ve tuzlu su burun kanalında tahrişe ve enfeksiyona neden olabilir veya yüzünüze dirsek darbesi olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Bazı spor aktivitelerinden kaçının. Plaj voleybolu gibi takım sporları sosyal olmanın ve formda kalmanın harika bir yoludur ancak maalesef buruna zarar verme riski yüksektir, bu nedenle iyileşme süreci tamamlanana kadar bu sporları dışarıda izlemek top veya dirsek riskini en aza indirecektir. yüzüne vurmak.

Bolca su iç. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde özellikle yaz aylarında vücudun su ihtiyacının karşılanması çok önemlidir. İçtiğiniz su miktarı en az 2 litre olmalıdır. Vücudun genel sağlığı için vücudunuzu kurutmayın.

Giysilerinizi dikkatli seçin. Burun estetiği ameliyatı sonrası başınıza taktığınız kıyafetler iyileşme süreciniz sırasında burnunuza çarpabilir. Bu sebeple elbise yerine yakalı tişört, önü düğmeli gömlek veya fermuarlı elbise giyerek riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Rinoplasti ameliyatı sonrası seyahat edebilir misiniz?

Yaz aylarında rinoplasti ameliyatı olmak tatile çıkamayacağınız anlamına gelmez. Operasyondan birkaç gün sonra veya kesiler iyileştikten hemen sonra uçağa binebilirsiniz. Otobüs, tren ve araba yolculukları bu anlamda sorun olmayacak. Araç kullanırken sorun yok ama bu noktada uykuluğa neden olan herhangi bir ağrı kesiciyi almamanız çok önemli.

Uçağa binecekseniz, doktorunuzun önerdiği bir burun spreyi sizi havadaki basınç değişikliklerine karşı rahatlatacaktır. Tuzlu su spreyleri ayrıca uçuş sırasında burun yollarınızın kuru kalmasına yardımcı olur. Sakız çiğnerken düzlemdeki basınç etkisini azaltacağı için önerdiğimiz uygulamalardan biridir. Bu adımlardan birini doktorunuza sorarak uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here