Antalya'da bu laboratuvarda 5 milyon lira kamu zararı önlendi.

Antalya

Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü tarafından kurulan ve 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden ALDAŞ tarafından işletilmeye başlanan Yapı Malzemeleri Laboratuvarı’nda kamu zararlarının önlendiği belirtildi. 7 aylık bir süre zarfında yapılan deneylerde, yatırımlarda kullanılacak bazı içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu borularının kalite standartlarını karşılamadığı tespit edildi. Standartları karşılamayan kalitesiz içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu borularının üretici firmaya iade edilmesinin engellendiği, böylece yaklaşık 4 milyon 986 bin lira kamu zararının önlendiği belirtildi.

MALİYETİ 4 MİLYON 500 BİN TL

Laboratuvar; beton, zemin, agrega ve termoplastik malzemeler olmak üzere 4 ana bölümden oluşmaktadır. 4 milyon 500 bin TL’ye mal olan tesis, 845 m2’si kapalı, 200 m2’si yarı açık olmak üzere toplam 1045 m2 deney alanına sahip. Laboratuvar, deneysel kapasitesi ile bölgenin en büyük ve en kapsamlı laboratuvarıdır.

TESTLER ULUSLARARASI STANDARTLARA GÖRE YAPILMAKTADIR

Yapı Malzemeleri Laboratuvarında ASAT’ın uzman personeli çalışmaktadır. Altyapı (içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu vb.) Ve üst yapı (hafif raylı sistem, arıtma tesisleri, köprü kavşakları vb.) Yatırımlarında kullanılan beton, çelik, parke, bordür, rögar kapağı, hdpe boru, koruge boru ve beton Uluslararası standartların kabul kriterlerine göre boru gibi malzemelerin testleri yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here