Antalya'da artık bilim üretilecek!

Antalya

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, sevgili çocuklarını bilim ve eğitim alanında bir başka dev eserle buluşturuyor. Başkan Hakan Tütüncü’nün “en büyük hayallerimden biri” dediği Antalya Kepez Bilim Merkezi, yakında çocuklara kapılarını açacak.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Kepez, destek merkezi, kampüs ile hayata geçirilerek müzelere verilen Dokuma Fabrikası yerleşkesine getirildi.

Bilimsel sergiler açılmaya başlandı

Akdeniz bölgesinin ilk bilim merkezi, güçlendirme çalışmalarının yapıldığı fabrika binasında 12 bin m2 alan üzerine kurulmuştur. Çocukların deney yaparak bilimi öğrenecekleri merkezde deney düzenekli salonlar, bilimsel atölyeler, sergi alanları, özel tasarlanmış galeriler, bilimsel gösteriler ve söyleşiler için çok amaçlı salonlar bulunuyor.

TÜBİTAK Bilim Merkezi Kuruluş Destek Programı kapsamında bilim merkezinin bilimsel sergilerinin tasarımı, üretimi ve temini büyük ölçüde tamamlanmıştır. Bilim merkezinin devam eden tefrişat çalışmalarının eylül ayında tamamlanması planlanıyor. Sergi düzenlemelerinin hazırlanmasının devam ettiği merkezde, bilimin temellerinin bilimsel sergilerinin kurulması ve keyifli adımlar atıldı. Dünya ve uzay ve sanal ve artırılmış gerçeklik sergileri yakında ihale edilecek.

Merkezin bilimsel sergisi görsel sosyal medya hesaplarından paylaşacak Cumhurbaşkanı Hakan Tütüncü, “Şu anda Türkiye ile 12 bin 500 m2 alan numaralı bu Eski Dokuma Fabrikası, bilim merkezlerinden birini inşa ediyor. Hayal ettiğinizde oluyor.” ifade.

Başkan Tütüncü, yakın gelecekte bilimsel sergileri açılmaya başlanan merkezi çocuklarla buluşturacaklarını belirtti.

Tekstil üretiminde kullanılan dokuma artık bilim üretecek

Başkan Tütüncü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Antalya’ya bilim merkezi kazandırmak en büyük hayalimizdi. Bir yandan da Türkiye’de çok fazla bilimsel merkez var. Türkiye’nin en güzeli Kepez Belediyesi, nitelikli bilim merkezlerinden biri olan Antalyalı yurttaşlarımıza, çocuklarımızı ve gençlerimizi kazandıralım istedik. Çok çalıştık, gayret gösterdik ve TÜBİTAK 12 bin metrekarelik kapalı alan işbirliğine sahip Türkiye’nin en güzel bilim merkezi montaj atölyesinde birçok hediye ile denediğimiz Antalyalılara. Dokuma Fabrikası artık tekstil değil bilim üretecek. Bu fabrikada Antalya’nın pamuğu geçmişte ekonomik bir değere dönüştürüldü. Bilimle ilgili çalışmalar artık fabrika binasında yapılacaktır. Artık Antalya ve Kepez’in en önemli gücü insan gücü olacak. Bilimsel çalışmalarla insan gücümüzü geliştireceğiz. Bilim merkezinde icat eden zihinleri yetiştireceğiz. Buluşlarla hem ekonomiyi çok farklı bir seviyeye taşıyacağız hem de gelişimimizi çok daha ileriye taşıyacağız. Eskiden pamuğu işleyen ve tekstili üreten Dokuma Fabrikasında bilim işlenecek ve bilgi üretilecektir. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here