Migren ağrıları kabusunuz olmasın!

Migren ağrıları kabusunuz olmasın!

Pek çok kişiyi hayatından rahatsız eden migrenin günümüzde kabaca yüzde 15 oranında görüldüğü tahmin ediliyor. Migren atakları genellikle ilaçla kontrol edilebilir. Ancak bazı hastalarda herhangi bir ilaçla yeterli kontrol veya önleme sağlanamayabilir. İlaçlarla ağrıları kontrol altına alınan bazı hastalar, ilaçların yan etkilerinden rahatsız olmaktadır.

GÖÇMEN BAŞ AĞRISININ BİR NEDENİ OLARAK SİNİR TEDAVİSİ (periferik dekompresyon)

Bazı hastalarda migren nedeni baş ve boyundaki bazı sinir uçlarının tahriş olmasıdır (uyarılması). Stimülasyona genellikle bu sinirlerin içinden geçtiği kaslar neden olur. Kaslar siniri sıkıştırarak baskıya neden olur ve sonunda migren atağına yol açabilir. Bu sinir uçları artık baş ve boynun birçok bölgesinde keşfedildi.

MİGREN CERRAHİSİ NASIL ÇALIŞIR?

Migren ameliyatı, sinirlerdeki kasların oluşturduğu baskıyı azaltma prensibi ile çalışır. Sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak, migren ataklarının başlamasını önleyebilir veya en azından tetikleyiciyi zayıflatarak onları daha az sıklıkta ve daha hafif hale getirebilir. Tetik nokta bölgelerine ilk olarak Botoks enjeksiyonları yapılarak bu tetik noktalar belirlenebilse de çoğu zaman hastanın şikayetlerinden ana bölgeler belirlenebilir. Hasta botoks tedavisine olumlu yanıt aldığında (migrende rahatlama) bu tetik noktalar cerrahi olarak kafa derisine gizlenmiş küçük kesilerle tedavi edilebilir. Bu noktada plastik cerrah devreye girip bu işlemleri küçük kesilerden kamera cerrahisi (laparoskopik) yöntemi ile gerçekleştirebilir.

GÖÇMEN CERRAHİSİ BAŞARI ORANLARI

Son araştırmalar, hastaların üçte birinin tamamen iyileştiğini göstermektedir. Bununla birlikte, vakaların yüzde 90’ında, hastalarda migren ataklarının sayısı, şiddeti ve süresi önemli ölçüde azalmaktadır.

Migren Cerrahisinde Tetik Alanlar
Ön alan

Kaş arası kırışıklıkları önlemek için bu bölgeye yapılan Botoks uygulamaları sonrasında migrenlerin periferik tetik teorisi keşfedildi. Baş ağrılarının çoğu kaş çevresinde veya gözlerin arasında başlıyorsa, bunlar önden veya alın migrenleri olarak bilinir. Frontal migrenlerde alındaki bir delikten çıkan supraorbital sinir, oluklu mukavva kası tarafından sıkıştırılmış olarak bulunur.

Zamansal Alan (tapınak)

Ağrı temporal bölgede veya başın yanında başlarsa, bunlar temporal migren olarak bilinir. Temporal migren, zigomatik-temporal sinirin temporalis kası tarafından cilde doğru hareket ederken sıkışması sonucu oluşur.

Oksipital (ense) bölge

Çoğu baş ağrısı, kafatasının tabanında başın arkasından başlarsa, bunlar oksipital migren olarak bilinir. Oksipital migren hastaları ayrıca sıklıkla boyun ve sırtta ağrı hissederler.

Burun Bölgesi (Burun migren)

Baş ağrılarının çoğu gözlerin arkasından ve burun çevresinden kaynaklanıyorsa bunlar burun migrenleri olarak bilinir. Nazal septum eğriliği ile burundaki sinirlerin sıkışması (deviasyon) sonucu oluşur. Diğer tüm bölgelerin aksine bu tetik noktasını belirlemek için Botox kullanılamaz. Migren nedeninin şiddetli septal kurvatür olup olmadığını anlamak için burun içi muayene ve tomografi gereklidir.

Bazı migren cerrahisi hastalarının migren baş ağrılarının kaynağında birden fazla alan vardır.

Migren Cerrahisi Sonrası

Migren ameliyatı için yapılan tüm kesiler üst göz kapağında veya saç çizgisinde eriyen dikişlerle kapatılır. Bandaj veya yara bakımına gerek yoktur. Ortalama olarak ikinci gün migren ameliyatı hastaları banyo yapıp saçlarını yıkayabilirler. Saçlı deri kesisi bölgelerinde hafif bir rahatsızlık olabilir ancak çok az şişlik ve morarma vardır. Üst göz kapağı kesileri kullanıldığında ameliyattan bir hafta sonra üst göz kapağında orta derecede şişlik olabilir.

Ameliyat sonrası herhangi bir fiziksel kısıtlama veya talimat yoktur. Kesi yerlerinde birkaç ay kızarıklık, hafif ağrı veya uyuşma olabilir. Çoğu hasta migren baş ağrılarından anında kurtulsa da, migren cerrahisinden tam fayda sağlamak için haftalar veya aylar gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here