Bilim Kurulu Üyesi Ünal’dan, pandemiyi durdurmak için 4 seçenek!

 Bilim Kurulu Üyesi Ünal’dan, pandemiyi durdurmak için 4 seçenek!

Pandemiyi durdurmak için dört seçenek sunar ve bCovid-19’a da yakalanan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal bu seçenekleri şöyle sıraladı: “Virüs mutasyona uğrar ve insanları öldürmeyi, uyuşturucu bulmayı, aşı geliştirmeyi, maske, sosyal mesafe ve hijyen gibi kuralları uygulamayı bırakır.”

Ünal, AB Türkiye Delegasyonu’nun “Büyükelçi Online ile Görüşme” programında, Covidien-19 ile mücadelede AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve dört çıkış yolunu anlattığını gözlemledi.

Ünal yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar uzun vadeli sorunlar konusunda büyük bir endişemiz olmadı ama henüz kesin bir şey söyleyemiyoruz. Bu salgını durdurmalıyız. Dört seçenek görüyorum. Bir; mutasyon. Virüs, SARS-COV-1’de olduğu gibi insanları öldürmeyi durdurabilir. İkinci seçenek; Hastalığın başkalarına bulaşmaması için profilaktik olarak kullanabileceğimiz bir ilaç bulabiliriz. Üçüncü seçenek aşıdır. En az bir iyi aşının Kasım sonu veya Aralık başında çıkacağını düşünüyorum. Bu en yüksek olasılıktır. Hükümet, Türkiye’de aşı geliştirilmesine de büyük destek verdi. Şu anda eş zamanlı olarak on çalışma yürütülüyor. Üniversitem bu çalışmalardan birini yapıyor. Dördüncü seçenek; Maskeler, sosyal mesafe ve el dezenfeksiyonu gibi kuralların uygulanması. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here