Mısırda hasat zamanı başladı

Mısırda hasat zamanı başladı

Muratpaşa Belediyesi tarafından 70 dönüm alana ekilen mısırı hasat zamanı. Dünyayı etkileyen corona virüs salgınının yoğunlaştığı Nisan ayında Muratpaşa Belediyesi tarafından ekilen mısır ürün üretimine başladı.

Pandemi sürecinde yaşanabilecek olası gıda kıtlığına dikkat çekmek ve tarımsal üretime ağırlık vermemek için çorba mutfağından ihtiyaç sahibi Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Güzeloba İlçesi’nde mısır ekim alanında incelemelerde bulundu. Mısır koçanlarını açarak ürünleri de inceleyen Başkan Uysal; Mısırımız vardı. Mısırımızı nasıl değerlendireceğiz? Çorba mutfağımızda ihtiyaç sahibi insanlarımıza sunduğumuz menüye koyacağız. Belki bununla biraz un yapıp yöresel ürünlerimizi üreteceğiz. İhtiyacı olanlara dağıtacağız. “Bunu farklı şekillerde değerlendireceğiz.”

‘Üretmek için çok şeye ihtiyacımız var’

Pandemi dönemlerinde buğday başta olmak üzere tahıl sıkıntısı yaşanabileceğine işaret eden Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal, 7 iklimin yaşandığı ülkemizde pek çok ova ve arazinin ekilmediğini ve boş bırakıldığını söyledi. Başkan Uysal, “Neden mısır ektiğimizi hatırlarsak” sözlerini şöyle sürdürdü; “Pandemi döneminde ülke olarak buğday satın almakta zorlandığımız koşullar var ama ciddi bir gıda ihracatımız var. Kentleşmiş bölgemizin bile verimli kullanılabileceğini ifade etmek için kentleşmiş bölgedeki parsellerimize mısır ektik. Mısırımız nihayet oldu. Yine üretim mesajı vermeye devam edeceğiz. Hepsini birlikte üretmek zorundayız. Kepez Türkiye halkına verdiğimiz tüm mesajlarımızı üretin. Kentleşmiş alanlarımızı dahi un haline getirilebilecek mısır bitkileriyle donatarak bunu tüm halkımıza ifade ettik. Üretmek için çok şeye ihtiyacımız var. “

Ekim, Nisan ayında yapıldı

Muratpaşa Belediyesi, pandemiye dönüşen corona virüs salgınının neden olabileceği olası gıda sıkıntısına dikkat çekmek ve tarımsal üretimi sağlamak için belediyeye ait toplam 70 bin metrekarelik araziye mısır ekmiştir. önem verildi. Mısır tarımı Antalya Ziraat Mühendisleri Odası, Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ziraatçılar Davalı ve Antalya Ziraat Odası gibi sivil toplum kuruluşlarıyla gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here