Çocuklarda asabiyete dikkat!

Çocuklarda asabiyete dikkat!

Burun eti nasıl sorun yaratır?

Yavuz Selim Yıldırım, uyku sırasında solunum problemlerine bağlı olarak ortaya çıkan semptomlar nedeniyle çocuklarda burun eti akla gelmediği için tedavi gecikmelerinin yaşandığını söyledi.

Hisar Hastanesi Kıtalararası Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konuyla ilgili bilgilerinde şunlara değindi:

Temelde iki şekilde sorun yaratır. İlk; Fazla büyüdüğünde burun geçişlerini mekanik olarak kapatır ve tıkayıcı uyku apnesi adı verilen ciddi sorunlar yaratarak uykuda duraklamaya kadar gider. İkincisi; Tıkayıcı özelliğinden bağımsız olarak burun eti mikroplar tarafından istila edildiğinde mikropların büyümesi için ortamı hazırlar. Bu durum, geniz etinin bulunduğu bölge tam bir bağlantı noktası olduğundan üst ve alt solunum yolunda tekrarlayan enfeksiyonlara neden olur. Uzun süren problem sonucunda çocuklarda uzun ve ince yüz yapısı, yüksek damak, üst çene genişlemesi, açık ağız, kırık dişler ve gözlerin altında çökme ile karakterize olan “geniz eti yüz” denen tipik bir yüz ifadesi oluşur. . Bu çocuklar birbirlerine ebeveynlerinden daha çok benziyorlar, bu hastaların yüz görünümü çok tipik, kapıdan girerken onları tanımak mümkün. “

Bu semptomlara dikkat edin!

Yavuz Selim Yıldırım geniz yolu olan çocuklarda semptomları şöyle sıraladı: “Tıkayıcı uyku apnesi, üst solunum yolu direnç sendromu, horlama, burun tıkanıklığı ve buna bağlı ağız solunumu, dikkat dağınıklığı ve kurs başarısında azalma, huzursuzluk ve sinirlilik, gece işeme yutma ve konuşma bozukluğu, tat ve koku azalması, orta kulakta sıvı birikimi, işitme azalması, anormal yüz ve diş gelişimi, büyüme ve gelişme geriliği, pulmoner hipertansiyon, kor pulmonale, otitis media, sinüzit, bademcik iltihabı, akciğer iltihabı gibi sorunlar . .

Nasıl teşhis edilir?

Yıldırım, “Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanlarına ait endoskop ile ağız yoluyla veya Esnek Endoskop ile burun içinden kolaylıkla teşhis edilebilmektedir” diyen Dr. Yıldırım, muayeneye uymayan çocukların da yapılabileceğini söyledi. Lateral Nazofarenks X-ışını ile tespit edilebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Yıldırım, geniz eti tedavisi ile ilgili, “Aktif enfeksiyon varlığında ilaç tedavisi sonrası endoskop ile tekrar kontrol edilmelidir. Yaşlılar için kortizonlu burun damlaları poliklinik ameliyatı ile denenebilir veya tedavi edilebilir. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here