Küçük çocuklar, virüsü daha çok mu bulaştırıyor?

Küçük çocuklar, virüsü daha çok mu bulaştırıyor?

Akademik dergi JAMA Pediatrics’te yayınlanan araştırmadan elde edilen verilere göre, corona virüsünün toplumda yayılmasında küçük çocukların önemli taşıyıcılar olduğu ve bu yeni bilginin korona hakkındaki güncel ortak bilgilerle çeliştiği belirtildi. . 5 yaş altı çocukların burunlarındaki corona virüs genetik materyali miktarının çocuklara ve yetişkinlere göre 10 ila 100 kat daha fazla olduğu bildirildi.

Araştırmacılar, semptomların başlamasından bir hafta sonra 23 Mart ile 27 Nisan tarihleri ​​arasında orta şiddette hastalığı olan 145 kişiden burun örnekleri aldı. Hastalar 5 yaş altı çocuklar (46 kişi), 5-17 yaş arası çocuklar (51 kişi) ve 18-65 yaş arası yetişkinler (48 kişi) olarak 3 gruba ayrıldı.

Araştırma ekibi, küçük çocukların üst solunum yollarında 10 ila 100 kat daha fazla SARS-CoV-2 virüsünün bulunduğunu açıkladı ve ekledi: “Elimizdeki veriler, küçük çocukların SARS-CoV-2 bulaşmasında önemli bir rol oynadığını gösteriyor. topluluk. Okul ve gündüz bakım evlerinde yakın mesafeler ve çocukların davranış alışkanlıkları, toplumda SARS-CoV-2 virüsü yayılmasıyla ilgili endişeleri artırmaktadır. Sosyal kısıtlamaların gevşediği bir dönemde bu çok önemlidir. “

COVID-19 nedeniyle çocukların ağır hastalığa yakalanma olasılığının daha düşük olduğu birçok sağlık çevreleri tarafından kabul edilmekle birlikte, çocukların hastalığı ne kadar uzağa yayabileceği tartışılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here