Başkan Uysal, ‘“Bu kader değil”

Başkan Uysal, ‘“Bu kader değil”

Muhtarlara Sağlıklı Muratpaşa Hareketi anlatıldı

Covid-19’un ardından doğru beslenme ve sporla bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve tansiyon, şeker, kanser ve obezite gibi hastalıklarla mücadele etmeyi hedefleyen Sağlıklı Muratpaşa Hareketi’nin muhtarları toplandı. Uysal, “Yapacağımız hizmet binası asfalt değil, yüz kat daha önemli bir şey. Başarılı olduğumuzda gelecek nesillere ve insanlığa katkısı bina veya asfaltla ölçülemez. Belki kaç hayat kurtaracağız ”.

Muratpaşa Belediyesi Başkanı Uysal, belediye başkan yardımcıları, ilgili müdürlükler, diyetisyenler ve spor eğitimcilerinin katıldığı toplantıda projenin müzikleri ilk kez muhtarlara çalındı. Rap formunda yapılan şarkının ritmine giren muhtarlar, tempoyu korudu ve şarkıya eşlik etti.

Diyetisyenlerin hem gruplar hem de bireysel olarak doğru beslenmeyi anlatacağı, spor eğitmenlerinin ücretsiz spor dersleri vereceği projenin bilgilendirme toplantısında konuşan Başkan Uysal, “Ne asfalt ne de bina olmayan şeyler var. Başa çıkmamız gereken bazı şeyler var. Binadan daha önemli şeyler var. Halletilmesi gerekiyor ”dedi.

“Bu kader değil”

Halk sağlığı sorunu haline gelen hastalıklara dikkat çeken Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti: “Halkımız kanser oluyor. Kan basıncı ve şeker 50 yaş üstü insanımızın kaderi gibidir. Çocuklarımıza da yayılıyor. 30 ve 25 yaşındaki çocuklarımız obezite nedeniyle şeker hastası oluyor. Özellikle yeni nesil. Bilgisayara meraklı çocuklar bilgisayardan ayrılmıyor. Tek yönlü beslenme ile çok erken yaşta sağlığını ve zindeliğini kaybeder. Hastane son çare olmalıdır. Hastane işin sonucudur. Hastaneye düşmemeye çalışmalıyız. Bu kader değil. “

“Kadınlar bu işin lokomotifi”

Muratpaşa’da ve muhtarların koordinasyonunda bu döngüyü kırmaya çalışacaklarını kaydeden Başkan Uysal, “Asıl mesele sağlıklı beslenmek. Ne yemeli ve ne yememeli? “Ne yersen yersen ne olur, yemediğinde ne olur” dedi. Bu çalışmanın lokomotifi kadınların olacağını belirten Başkan Uysal, gelecek nesillerin hayatlarını değiştirecek ve yaşamı etkileyecek bir çalışmanın annelerin çocuklarına öğretecekleri doğru beslenme tarzları ile ortaya çıkacağını belirtti.

“Kişiye özel beslenme programları olacak”

Belediye Başkanı Uysal, Sağlıklı Muratpaşa Hareketi’nde belediyede görev yapan diyetisyenlerin mahalle toplantılarında doğru beslenmenin ne demek olduğunu anlatacaklarını, kişiye özel beslenme programları oluşturacaklarını, bu çalışmaların düzenli sporlarla destekleneceğini söyledi. Muratpaşa Belediyesi’nin covid-19 salgını öncesinde gerçekleştirilen sabah sporları programının spor salonlarından parklara ve hatta uçurum sahillerine kadar 7 bin kişiye ulaştığını vurgulayan Başkan Uysal, programa eylül ayında yeniden başlayacaklarını söyledi. sosyal mesafe kuralları dahilinde maske ve diğer tüm önlemleri alarak. Belediye Başkanı Uysal, “Sırf bir pandemi var diye hayatı ihmal edecek durumda değiliz. “Tedbirlerimizi alıp yolumuza devam edeceğiz.”

Sağlıklı Muratpaşa Hareketi’nde toplantıların düzenlenmesinde ve bu harekete gönüllülerin bulunmasında muhtarlardan destek isteyen Başkan Uysal, muhtarlara, “Komşularımızı cesaretlendirmenizi ve mahallenizi düşünerek gerekli toplantıları yapmanızı rica ediyoruz. Yapacağımız asfalt değil, yüz kat daha önemli bir şey inşa etmektir.Başardığımızda gelecek nesillere ve insanlığa katkısı bina veya asfaltla ölçülemez. Belki kaç hayat kurtarırız ”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here