Uzmanlar uyarıyor “Yeterli Su Tüketin”

Uzmanlar uyarıyor “Yeterli Su Tüketin”

Su, besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında, yaşam ve sağlık için gerekli biyokimyasal reaksiyonların oluşmasında, hücrelerin, dokuların, organların ve sistemlerin işleyişinde, metabolizmadan kaynaklanan zararlı maddelerin taşınmasında ve bertaraf edilmesinde, vücudun kontrolünde rol oynar. eklemlerin sıcaklığı ve yağlanması. Tüm bunların yanında kalsiyum, magnezyum ve flor gibi temel mineralleri de sağlar.

Aşırı dehidrasyon tehlikelidir

Bebeklik döneminde vücut suyu yüzde 80 iken yaşla birlikte azalıyor, ileri yaşlarda yüzde 60’tan yüzde 50’ye düşüyor. Bebeklerin en büyük risk grubu olduğunu belirten uzmanlara göre bebeklik dönemi, vücutlarında su içeriği en yüksek yaş grubudur. Aşırı su kaybı durumunda kan hacmi azalır, dolaşım yeterli olmaz, besinlerin dokulara ve organlara verilmesinde ortaya çıkan sorunlar bu organların işlevine yansır ve başka sorunlar ortaya çıkar. Vücuttan yüzde 10 su kaybı ölüme neden olabilir.

Uzmanlara göre günlük içecek tüketimi fiziksel aktivite düzeyine göre değişiklik göstermektedir. Orta dereceli bir aktivite için günlük 2-2,5 litre su tüketimi önerilir. Ayrıca su tüketimi yaş gruplarına göre, sıcak havalarda, aşırı fiziksel aktivite yapıldığında, aşırı protein ve tuzlu yiyecekler tüketildiğinde, terleme ve idrar, vücut ısısını artıran ateşli hastalıklar, solunum yolu ve ishal ve bağırsakta yetersiz kalmaktadır. sıvı kaybı artar. Bu gibi durumlarda vücudun sıvı ve su ihtiyacı artar. Vücuttaki su dengesi hayati önem taşıdığından, vücuttaki sıvı dengesini sağlamak için kaybedilen suyun yerine konması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here