Tüp bebek tedavisinde beslenmenin önemi…

Tüp bebek tedavisinde beslenmenin önemi...

Üreme sistemleri de vücudumuzun bir parçası olduğundan, genel sağlık durumumuzdan ve aldığımız gıdadan etkilenirler. Günümüz gıdalarının çoğu genetik olarak değiştirilmiş, sebzeler ve meyveler, abur cubur olarak tanımlayabileceğimiz ve daha az hareket sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen karbonhidratlar ve zararlı yağlar açısından zengin ürünlere kolayca erişebileceğimiz hormonlar ve böcek ilaçları ile kirlenmiştir. giderek yaygınlaşıyor. Bütün bunlar sadece kan basıncı ve diyabet gibi hastalıklara değil, aynı zamanda hormonal bozukluklara da neden olur, sonuç olarak üreme sağlığını olumsuz etkiler.

Yani ne yapmalıyız? Aslında cevap basit: Dengeli beslenme ve bol hareket. Dengeli bir diyet yemek, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini gerekli miktarda almak anlamına gelir. İnsanların sahip olduğu doğal alışkanlıklar ne olursa olsun, geniş bir yelpazede, dengeli bir şekilde, uygun miktarda yemeleri gerekir. Böylece vücudumuz ve üreme fonksiyonlarımız için gerekli olan enerji, vitamin ve proteinleri elde ederiz.

Aşağıdaki yiyecekleri cinsel olarak yemeğimizin bir yüzdesi haline getirirsek, ara sıra yaramazlık zarar görmez.

Sebze ve meyveler: Vitamin, mineral ve lif bakımından zengindir.
– Proteinler: Yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta, baklagiller, fındık, yer fıstığı, badem gibi kurabiyeler.
– Tam tahıllı ekmekler ve diğer işlenmemiş tahıllar.
– Süt ve süt ürünleri.

Doğurganlığı kolaylaştıracak sihirli bir yiyecek yoktur, ancak günümüzde kolay bulunabilirlik nedeniyle hamur işleri ve hızlı yiyecekler ihmal edildiğinden sebzelere, balıklara ve baklagillere özellikle dikkat etmek uygundur. İdeal olarak, bir yemek dörtte bir yağsız et, dörtte bir tam tahıllı gıdalar ve baklagiller ve dörtte bir sebze ve meyvelerden oluşur. Ayrıca, düzenli yemenin önemi vurgulanmalıdır. Öğün atlamak daha sonra açlık hissine ve çok fazla yemek yemeye neden olabilir.

Aşırı kilolu veya düşük kilolu olmak, kadının hormonlarında dengesizliğe ve yumurtlama düzeninde bozulmaya neden olur. Bazı kadınlar ne kadar uğraşırlarsa çalışsınlar kilo vermeyebilir veya kilo alamayabilirler. Bir endokrin doktoru ve diyetisyene danışmaları doğru olacaktır.

Kilo vermek özellikle Polikistik Over Sendromu (PCOS) olanlar için önemlidir. Bazen sadece kilo vermek problemlerini çözebilir. Bu sorun genellikle insülin direncine bağlı olduğundan, PCOS insanları tatlılardan ve hamur işlerinden kaçınmalıdır.

Endometriozisli kadınlar meyve, sebze, balık ve süt ürünlerine odaklanmak için; Kırmızı et, yağlı yiyecekler ve alkolden kaçınmak uygun olacaktır.

Tedaviye başlayan her çift sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar bırakmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here