Dijital çağ gençlerde göz bozukluğuna mı yol açıyor?

Dijital çağ gençlerde göz bozukluğuna mı yol açıyor?

Türkiye İş Bankası’nın iştiraki Kavaklıdere Bayındır Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akman’ın göz problemi yaşayan bireylerde çok fazla zaman geçtiğini belirten dijital ekran, “Gözlüksüz hayat her yaşta mümkündür ve güvenle sağlanabilir. Ülkemiz hem doktor deneyimi hem de cihaz altyapısı bakımından dünyadaki az sayıdaki ülkeden biridir. ”

Göz bozuklukları, görüntünün retinaya odaklanamadığı ve iki gruba ayrıldığı durumlardır. İlk grup, uzak görme bozukluğunu bozan ve çocukluktan itibaren her yaşta ortaya çıkan miyopi, hipermetropi ve astigmatizmayı içerir ve ikinci grup, kırklı yaşlarda her bireyde meydana gelen yakın görüşü bozarak okumamızı engelleyen presbiyopiyi içerir.

Görmeyi Bozan Hastalıklar
Gençlerde daha yaygındır

Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma, genç yaşta görmeyi bozan bozukluklar olarak öne çıkıyor.

Lazer tedavi yöntemi, gözlük ve kontakt lenslerle düzeltilebilen bu bozukluklara karşı bu yöntemleri kullanmak istemeyen kişiler için kullanılır. Lazer tedavilerinde, gözün dış merceği olan kornea tabakası tedavi edilir ve gözlüksüz net görüş sağlanır. İnsanlar arasında göz çizme olarak da bilinen bu yöntem, göz sayısının gözün ön katmanını dövme gibi lazerle kazınmasına dayanmaktadır.

Son yıllarda lazer tedavisi teknolojisinin gelişmesiyle LASIK, dokunmasız, Gülümseme, iLasik ve benzeri birçok farklı lazer yöntemi geliştirilmiştir. Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Profesör, lazer yöntemi ile yapılan operasyonların genellikle pahalı ve yeni teknoloji cihazlar gerektirdiğini belirtti. Ahmet Akman, “Ülkemiz bu yöntemlerde hem doktor deneyimi hem de cihaz parkı açısından üst düzeydedir. Çoğu Avrupa ülkesinde bulunmayan veya hastaların maliyetleri nedeniyle ulaşamadığı cihazlarla ülkemizde modern tedavilere ulaşmak çok daha kolay ve ucuzdur. Bu nedenle, birçok ülkeden hastalar bu tedaviler için ülkemize gelmektedir.

40 Yaş Üstü Lazerler Fayda Sağlamıyor

Yakın görme bozukluğu ve 40 yaş ve sonrasında lazerler fayda görmediğinden, bu dönemde en başarılı sonuç, insanlar arasında akıllı lens olarak bilinen mercek ile değiştirilen akıllı lens cerrahisidir. Prosedür, katarakt oluşmadan önce erken dönemde katarakt ameliyatı yapılarak ve yakın odaklama gücünü kaybeden lensin değiştirilmesi, üç odaklı, yani yakın, orta mesafe ve uzak mesafe için gözlüksüz net görüş sağlayan göz içi lensinin değiştirilmesi ile gerçekleştirilir. .

Bu konuda yaptığımız çalışmanın dünyanın önde gelen katarakt ve refraktif cerrahi dergisi, Katarakt ve Refraktif Cerrahi Dergisi, Prof. Dr. Ahmet Akman, “Amerikan Göz Akademisi Amerikan Katarakt ve Refraktif Cerrahi Derneği tarafından duyuruldu, editörlerin tercihi olarak, üyelerinin ABD’de ve tüm dünyada okunması için önerilen bir makale olarak. Bu çalışmada hastaların% 100’ü akıllı lens uygulamasından memnun olduklarını ve tekrar ameliyat olurlarsa kesinlikle aynı lensi tekrar isteyeceklerini belirtmişlerdir. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here