Muratpaşa, tarihi şehirler projesinde!

 Muratpaşa, tarihi şehirler projesinde!

Muratpaşa Belediyesi’nin üyesi olduğu Tarihi Kentler 3.0, Polonya’nın Krakow Belediyesi tarafından yönetilmektedir. 2018 yılında düzenlenen konferansla başlayan projenin temel amacı, tarihi kentleri sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile buluşturarak turizmin geliştirilmesinde ortak faaliyetler yürütmek ve ortak sorunlara ortak çözümler geliştirmektir.

Krakow, Ediburgh, Budapeşte, Gdanks, Kiev, Lublin, Lviv, Lancut, Poznan, Swidnica, Tarnow, Tiflis, Torun, Veliko Tırnovo, Wroclaw, Zamosc bugüne kadar Tarihi Kentlerin üyesidir. Projenin ana amacına uygun olarak hazırlanan Krakow Deklarasyonunu imzalayan şehirlerin kabul edildiği Tarihi Kentler 3.0’a sonunda Muratpaşa Belediyesi katıldı.

Belediye Başkanı Uysal’ın proje kapsamında belediye adına düzenlenen uluslararası konferanslara katılımı ve yasal, örgütsel ve mali alanlarda bilgi aktarımı gibi konuları düzenleyen Krakow Deklarasyonu ve niyet mektubunu imzaladı. turizm işletmeciliği alanında şehirlerin uyguladığı çözümler. Muratpaşa Belediyesi’nin kabulü historicalcity.eu proje web sitesinde açıklandı.

Cumhurbaşkanı Uysal, Tarihi Şehirler 3.0 projesi ile 24 ülkeden 48 şehrin katıldığı Old Town Forum 2019’da kabul edilen bildirgenin birbiriyle örtüşen iki çalışma olduğunu söyledi. Belediye Başkanı Uysal, Muratpaşa Bildirgesi’nde şehirlerin estetik, anlam, ruh, kendi tarih ve hafızasından yoksun olmasının, kimliksiz hale gelmesinin ve insan odaklı projeler ve bilgi odaklı tasarım gibi ilkelerin asla kabul edilmeyeceğini belirtti. kesinlikle uyulacaktır. ‘Turizm tarihi kentlerdeki imajı nasıl ve neden değiştiriyor? “Kentsel alanın organizasyonu ve dönüşümü nasıl olmalı, sakinlerin yaşam kalitesi ve ziyaretçilerin konforu nasıl iyileştirilmelidir?”

Uysal, Kaleiçi gibi tarihi kent merkezlerine sahip şehirlerle kalıcı bağlantılar kurmak ve onu Kaleiçi’nin dünya kültürel mirasının bir parçası haline getirmek için Tarihi Kentler 3.0’da yürütülen faaliyetlere yeni bir bağlantı eklediklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here