Bilim Kurulu Üyesi'nden ürküten açıklama: Türkiye'de 250 bine yakın kişi…

Bilim Kurulu Üyesi

CNN Türk canlı yayınında, Profesör Bilim Kurulu ülke çapında İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan koronavirüs kontrollerini değerlendirdi. Dr. Tevfik Özlü, farkındalık ve uyum için denetimlerin önemli olduğunun altını çizdi. Teftişlerde cezai yaptırımların da uygulanması gerektiğini savunan Özlü, son dönemde dava sayısında artışa dikkat çekti; vatandaşları kurallara uymaları konusunda uyardı.

Profesör Dr. Özlü açıklamasında, “Ne yazık ki, salgında bir artış eğilimi görülüyor. Bu hem bizde hem de dünyada. Ne yazık ki, salgın yavaşlamadığı için artıyor. Önümüzdeki günlerde de şenlik eklenecek, artışın devam edeceğinden endişe ediyorum.

Türkiye şu anda 250 bine yakın virüsü taşıyor ve bizzat bizzat suçlanıyor. Şu anda Türkiye’de aramızda dolaşan hesaplar var, çoğunda şikayet yok, yaklaşık 215 bin kişi var. Hasta ve dolaşan 17-18 bin kişi var. Şu anda virüsü olan Türkiye ve bu kadar çok insan var. Bu nedenle, sokakta, pazarda, toplu taşımada, restoranda, pazarda veya ailede olan, komşuyu ziyaret eden, düğün, nişan, Mevlut, sünnet olanlardan birinin olumlu olması oldukça olasıdır. Böylece virüsü haber vermeden alabilir veya taşıyıcı olabilirsiniz. Şu anda hepimiz böyle düşünmeliyiz; ‘Ben de virüsü taşıyorum ve karşılaştığım herkes de virüsü taşıyabilir.

Sağlık kapasitesinin aşılması söz konusu olabilir. Şimdilik böyle bir durumda olduğumuz düşünülmüyor. Gözlemlerimiz bu yöndedir. Hastanelerimizde yoğun bakımda boş yataklarımız var, ancak böyle devam etmeyebilir. Hasta yükü artarsa, özellikle sonbahar mevsiminde başka solunum yolu hastalıkları başlarsa, vaka sayısı artarsa ​​elbette ulaşılabilmektedir. Bu bakımdan zaten öyleymiş gibi kabul etmek ve hareket etmek faydalıdır.

5-6 aydır büyük baskı ve stres altında çalışıyorlar ve izin alamıyorlar. Hasta sayısını azaltmalı ve bu dönemde dinlenmelerini sağlamalıyız ki sonbaharda daha yoğun bir hasta yükü oluştuğunda dinlenmiş olarak işe başlayabilsinler. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here