Ali İhsan Yılmaz, Sağlık Bakanlığı'na çağrıda bulundu.

Ali İhsan Yılmaz,

Dr. Ali İhsan Yılmaz yazılı açıklamasında şu açıklamaları yaptı:

“Salgın sırasında, sağlık çalışanları iki anlamda tarih yazdı.

Birincisi, hayatını verdiği ve şifa verdiği ve ailesinden uzak durarak fedakarlıklar yaptığı kahramanca destanı ile oldu.

İkincisi, önemlerinin herkes tarafından anlaşıldığı bir dönemde temel talepleri ve kronik problemleri için hiçbir adım atmadan şikayetlerinin devam etmesiydi.

Bu dönemde 3 aylık tavan ek ödeme düzenlemesi güzel bir haber olarak sunuldu ama aslında bu ödemeler yıllarca sağlık çalışanlarının teri oldu. Buna ek olarak, tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler ve hatalar ve çalışanın emeğinin iki dudak arasındaki haksız düzenlemesi nedeniyle, tavandan değil, düz bir ek ödeme ile değiştirildi, çalışma hayatındaki barışa zarar veren bir düzenleme olarak.

Salgın sona ermedi, ancak tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Sağlık profesyonelleri covid-19 ile mücadele ediyorlar, ama hiç çalışmıyorlarmış gibi sıfır döner fonla karşılaştılar. Kısacası kahramanlar kaybetmeye mahkum edildi. Neredeyse ödüllendirildikleri her yerde cezalandırıldılar.

Bayram geliyor, ancak sağlık çalışanları terleri için ödeme yapamıyorlar. Kahramanca mücadeleleri karşılığında yapılanlardan memnun değiller. Aylarca süren ve devam edecek olan fedakarlıkları karşılığında ne yapıldığını hak etmiyorlar.

Günümüzde döner sermaye sistemi sağlık çalışanları için bir iflas olmuş ve işçiye zarar vermiştir.

Bu sapkın düzen, bir algıya sahip olduğunuzu ve ikinci bir maaş alınıyormuş gibi bir algı oluşturulduğunu söyleyerek yenilenmelidir.

Oluşturulacak yeni düzende, döner sermaye gibi gelir yerine sağlık profesyonellerinin her ay ne kadar aldıklarını bildikleri bir sistem benimsenmelidir. Sabit emeklilik artırılarak temel emekli maaşları artırılmalı veya performansın etkisi sınırlandırılmalıdır. Bu adalet ve hakkaniyete dikkat edilerek yapılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanları ve sorunları arasındaki sosyal mesafeyi ortadan kaldırmalıdır. Çalışan arasında bir set çekmeyi bırakmalı. Yöneticiler teşekkür ve takdir yerine ne gerekiyorsa yapmalıdır. Onlara düşen sağlık profesyonellerinin taleplerini karşılamaktır. Bu işe döner sermaye ile başlanmalı ve sıfır döner sermaye manyağı durdurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here