Al Yazma Anıtı’nda toplandılar, "İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!" dediler!

Al Yazma Anıtı’nda toplandılar,

Muratpaşa Belediyesi, Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın Antalya’da Pınar Gültekin ve Antalya’da Hatice Şimşek’in öldürülmesinden sonra kadın cinayetlerine dikkat çekmesi ve toplumsal hassasiyet yaratması çağrısıyla Al Yazıt Anıtı’nda belediye meclisini topladı.

Muratpaşa Belediyesi’nin desteğiyle, 6 metre yüksekliğindeki yazı formunun önüne Antalya Kent Konseyi tarafından yaptırılan ve katledilen 467 kadın adı altında inşa edilen konsey üyeleri ateş ölçülerek alındı. tek tek. CHP, AK Parti, IYI Partisi ve MHP de dahil olmak üzere tüm siyasi parti gruplarının katıldığı parlamento, bir sessizlik anı ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla açıldı.

“ÜLKEMİZE UYGUN DEĞİL”

Gündem görüşmelerinden önce Belediye Başkanı Uysal, geçen ay 36 kadının hayatının ‘yaşam partnerinin şiddetiyle sona erdiğini söyledi”. Cumhurbaşkanı Uysal, “Bu, milletimizin medeniyet düzeyine, ideal medeniyet düzeyine, milletimize yakışan bir tablo değildir” diyerek toplumun tüm kesimlerini ve kurumları bu konuda adım atmaya davet etti. Bunun bir seferberlik olması gerektiğini ifade eden Başkan Uysal, şunları söyledi:

Şiddeti hayatımızdan çıkaralım. Bunu yapamayan, cinsiyetler ve nesiller arasında denge sağlayamayan ulusların dünya ile rekabet etme şansları yoktur. Bir düzeye ulaşmak, gelecek nesiller için güvenli bir şekilde büyümek için bir şans yoktur. Bu tehdit altında sosyal hayatımıza devam etmeye mahkum değiliz. Tüm siyasi parçalar, tüm kurumlar, tüm kurumlar seferber edilmelidir. Yerel ve genel kamu yönetimi ülkenin ilk gündemini ele almalıdır. Şiddeti teşvik eden her türlü tutum dışlanmalıdır. Şiddete tahammül eden, şiddeti yöneten, şiddeti sosyal yaşamın bir parçası olarak gören ve farklı alanlardaki şiddeti onaylayan bir yapı bu milleti asla temsil edemez, onu geleceğe taşıyamaz ve halkımıza güvenli bir sosyal yaşam sağlayamaz. ”

“ANILARIN ÖNÜNDE EĞRİYORUZ”

Türkiye’yi masum bir medeniyet olarak gören bir yaklaşım, Şiddetli ortalama bir bitkinin tanımını sürdürebilmeleri için Başkan etrafında bir araya gelebilecek Uysal, “Herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Meclisin toplandığı Al Yazi Anıtı’ndaki kadınların öldürülmesinden sonra defalarca toplandıklarını ve isteklerinin ve dualarının bir araya getirildiğini hatırlatan Başkan Uysal, “Ama onlarca kişi tekrar öldürülüyor. Bu gidiş için dur demek zorundayız. Kaybettiğimiz tüm kadınlara göre eğiliriz. Muratpaşa halkı olarak acımızı ifade etmek istiyoruz ”dedi.

Parti grupları adına yapılan açıklamanın ardından Muratpaşa Belediyesi’nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karar verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here