Ali İhsan Yılmaz,"Sıfır döner sermaye garabetine bir son verilmeli!"

Ali İhsan Yılmaz,

Dr. Ali İhsan Yılmaz yazılı açıklamasında şu açıklamaları yaptı:

“Salgın sırasında, sağlık çalışanları iki anlamda tarih yazdı.

Birincisi, iyileştirici ve iyileştirici, ailelerinden uzak durup fedakarlıklar yaptıkları kahraman destanıydı.

İkincisi, önemlerinin herkes tarafından fark edildiği bir zamanda temel talepleri ve kronik problemleri için hiçbir adım atmadan şikayetlerinin devam etmesi ile oldu.

Bu dönemde, tavandan 3 ay boyunca ek ödemelerin düzenlenmesi iyi haber olarak sunuldu, ancak aslında bu ödemeler yıllar boyunca sağlık çalışanlarının ter teriydi. Ayrıca, yönetmeliğin tavandan ek ödeme, kusurlar ve emeğin iki dudağı arasındaki emeğin sıkıştırılması konusundaki eksiklikler, haksız olarak tavandan değil tavandan ek ödeme olarak yerini almıştır. çalışma hayatında barışa zarar veren düzenleme.

Salgın sona ermedi, ancak tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Sağlık çalışanları covid-19 ile mücadele ediyorlar, ancak hiç döner gibi sıfır döner sermaye ile karşı karşıya kaldılar. Kısacası, kahramanlar kaybetmeye mahk werem edildi. Neredeyse ödüllendirildikleri her yerde cezalandırıldılar.

Bayram geliyor, ancak sağlık çalışanları terleri için ödeme yapamıyorlar. Kahramanca mücadeleleri karşılığında yaptıklarından memnun değiller. Aylarca süren ve devam edecek olan fedakarlıkları karşılığında ne yapıldığını hak etmiyorlar.

Günümüzde döner sermaye sistemi sağlık çalışanları için bir iflas haline geldi ve işçiye zarar verdi.

Bu saptırılmış düzen, bir algıya sahip olduğunuzu ve ikinci bir maaş alınıyormuş gibi bir algı oluşturulduğunu söyleyerek yenilenmelidir.

Oluşturulacak yeni düzende, döner sermaye gibi gelir yerine sağlık profesyonellerinin her ay ne kadar aldıklarını bildikleri bir sistem benimsenmelidir. Sabit emeklilik artırılarak temel emekli maaşları artırılmalı veya performansın etkisi sınırlandırılmalıdır. Bu adalet ve hakkaniyete dikkat edilerek gerçekleştirilmelidir.

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanları ve sorunları arasındaki sosyal mesafeyi ortadan kaldırmalıdır. Çalışan arasında bir set çekmeyi bırakmalı. Yöneticiler teşekkür ve takdir yerine gerekli olanı yapmalıdır. Onlara düşen sağlık profesyonellerinin taleplerini karşılamaktır. Bu iş döner sermaye ile başlamalı ve sıfır döner sermaye sona erdirilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here