Kepez Santral'de hak sahipleri evlerine kavuştu!

Kepez Santral

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Eylül 2019’da hepsi hak sahiplerine teslim edilecek olmasına rağmen, yarıya indirilen ve inşaatı durmuş olan Kepez-Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi için göreve başladı.

Kepez-Santral Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde tüm sorunları çözen Belediye Başkanı Böcek, bakanlıklar ile yaptığı görüşmelerle müteahhit firma ile ilgili sorunları düzeltti.

Cumhurbaşkanı Böcek, 30 yıldır yeni evlerini almayı hayal eden vatandaşların bir kez daha hayal kırıklığına uğramasını engelledi ve böylece evleri doğru sahiplerine teslim edildi. İnşaatı ilk aşamada tamamlanan A Parsel’de 460 yararlanıcı için kendi evlerinin önünde bir tören düzenlendi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP İl Genel Başkanı Nusret Bayar, İYİ Parti İl Genel Başkanı Mehmet Başaran, İlçe Belediye Başkanları, CHP Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Münir Kondel, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekener, tören üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, Kepez-Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi faydalanıcıları ve aileleri mutlu güne katılarak ortak oldular.

ÖNLEME KONUSU

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in seçimden önce haksız Antalya halkına haklarını vereceğine söz verdiğini belirterek, “Büroya gelmeden önce durmuş olan yararlanıcılara kira yardımı Kepez Santrali’nde Kentsel Dönüşüm projesi kesildi.

Seçimden önce 2 Mart 2019’da 3265 tapu sahibine teslim edilirken, 73 bin tapu teslim edildi, ancak 30 Eylül 2019’da inşaat 31 Mart 2019’da yarıya indirildi. Muhittin Böcek’in seçim döneminde seçilen proje devam etmeyecekti. Büyük bir şikâyet vardı ”dedi proje bugüne kadar olanları özetledi.

İyi bilgi bekliyorum

Antalya’da kentsel dönüşüme başlayan ilk belediye başkanı olarak doğru sahiplerin beklentilerini bildiğini belirten Başkan Böcek, Kepezaltı-Santral Mahallesi sakinlerinin de neler olduğunu bildiğini belirtti. Başkan Böcek, “Bu güne diğer illerimiz veya ilçelerimizden ve hatta köylerimizden arazilerini satarak ve altındaki motosikletlerini satarak teyzenin arazisini satarak gelmişlerdi. Beklentilerini iyi bilen biri olarak seçimden önce söylediklerime devam edeceğimi söyledim ”.

İKİNCİ TESLİMAT İÇİN ALINDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kepez-Enerji Santrali Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ulaşan noktada 460 hak sahibinin anahtar teslim olarak teslim edildiğini belirten Başkan Böcek, projeye bugüne kadar katkıda bulunanlara teşekkür etti. Ekim ayı itibariyle toplam 972 dairenin anahtarlarının teslim edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Böcek, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Münir Kondel’e Eylül ayında E1 parsel ve Ekim ayında D2 parsel ile söz verdi.

İYİ OLMAK İSTİYORUM

Başkan Böcek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile iki görüşme yaptıklarını vurgulayarak, kiraların bakanlık tarafından ödeneceğini belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nin şu ana kadar 16,5 milyon lira kira yardımı sağladığını belirterek, kira yardımının devam edeceğini söyledi. Başkan Böcek, haklı vatandaşların yeni evlerinde sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerini ve iyi şanslar dilemelerini diledi.

OĞUZ SÜREÇ SÜRECİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı ve ANTEPE Başkanı Cem Oğuz, Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm Projesi’ndeki süreci özetledi. Anlaşmaya göre Oğuz, binaların 31 Mart 2019 tarihinde tamamlanması ve ön teslimatların 30 Eylül 2019 tarihine kadar tamamlanması ve tamamlanması gerektiğini ve projenin şu anki aşamaya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in talimatları ile ulaştığını belirtti.

Oğuz, Türkiye’deki tüm belirsizlik ve olumsuzluklara rağmen mağdurları önlemek için merkezi kent yenileme projelerinde en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Kepez, ilk anahtarın teslim edildiğini belirtti.

ÖRNEK PROJE

Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekener, Eylül 2017’de ilk kazılarına başladıkları projenin kentsel dönüşüm modeli ve akıllı şehir işlevleri ile örnek bir proje olduğunu vurgulayarak, “Tüm bunlara rağmen elimizden geleni yaptık sorunları. Bu çabalar sonucunda belediyemizin katkıları ile daha önce ANTEPE’ye teslim ettiğimiz 460 daireyle doğru sahiplerle tanışmaktan mutluluk duyuyoruz. Projemizin tüm daire sahiplerine faydalı olmasını diliyoruz “dedi.

BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜRLER

Bölge sakinleri adına konuşan Santral Mahallesi Muhtarı Yavuz Karacan, pandemi sürecindeki gecikmeye rağmen anahtarlarını almaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Belediye Başkanımız Muhittin Böcek ve ANTEPE yöneticileri bu süreci bu nokta. Projenin başlangıcından bu yana çalışan Sur Yapı çalışanlarına yöneticilerine ve başımıza Muhitin Böcek’e teşekkür etmek ve sakinlerin hayırlı olmasını diliyorum. ”

TESLİM EDİLEN ANAHTARLAR

Kepez Mahallesi Muhtarı Yusuf Küçükkaya, bölge sakinlerinin gecekondu bölgesinde yıllardır yaşadığını ve şimdi modern koşullarda yaşayacağını belirtti. Bu başlangıcın başlangıcı olduğu için Muhittin Böcek Başkan’a teşekkür ederiz. Bugün 460 vatandaşın modern ve konforlu evleri olacak. Umudumuzun tükendiği bir dönem yaşarken, bugün 460 vatandaş evlerini alıyor. Önümüzdeki günlerde tüm yararlanıcıların evleri olacak ”dedi.

3,5 YIL SONU

Evlerine sahip olmaktan mutluluk duyan doğru sahipler, 20-30 yıldır gecekondu mahallesinde yaşadıklarını belirterek, “Bu anı son 3,5 yıldır bekliyoruz. Anahtarlarımızı alıp modern evlerimize gideceğiz. Bize bu mutluluğu veren Başkanımıza verdiği sözleri tuttuğunuz ve bu süreçte bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz. ”

Konuşmaların ardından yıllarca özlem duydukları evlerinin anahtarları Cumhurbaşkanı Muhittin Böcek tarafından hak sahiplerine devredildi. Evlerinin anahtarlarını Cumhurbaşkanı Böcek, Hüseyin Sevinç, İbrahim Bayraktaroğlu, Muzaffer Sarıkaya, Galip Yılmaz, Niyazi Pala, Türker Göksoy, Hüseyin Martin, Ramazan Ünal, Süleyman Gedik, Erdal Dalkılıç, Bekir Turgut, Adem Yalçın ve Cemil Demir. Hevesli törende, hak sahipleri ve Başkan Böcek anı ölümsüzleştirdi ve fotoğraf çektirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here