"Kadına şiddet uygulayana hizmet yok" dediler, bir araya geldiler!

"Kadına şiddet uygulayana hizmet yok" dediler, bir araya geldiler!

Muratpaşa Belediyesi çalışanları kadına yönelik şiddete ‘Hayır’ demek için siyah giyerken, fuayede “Her türlü şiddete karşıyız” ve “Kadınlara karşı şiddet her türlü şiddet gibi insanlık için bir utançtır” ifadeleri okundu.

Belediye Başkanı Ümit Uysal, karısı Ümran Uysal ile siyah giyerek belediyede yapılan açıklamaya destek verdi.

EŞİTLİK VE ADALET

Muratpaşa Belediyesi’nin kadın çalışanları adına Kıvılcım Selen Sayar’ın okuduğu açıklama “Kalbimizde artık acı kalmadı” ifadesiyle başladı. Kadınların nedenleri açıklama çabalarından vazgeçme girişimlerinin yapıldığı açıklamada aşağıdaki hususlar vurgulandı:

“Cinayetlerin nedeni, kadınların kahkahalarından yürümeye, meslekten imgeye neredeyse her konuda ürettiğimiz heybetli ve yargılayıcı fikirlerimizdi. Burada toplandık çünkü kızgınız. Suçluya empati kurmaya ve yaşama hakkımızı ortadan kaldırmaya kızgınız.

Biz kadınlar, herkesin dürüstçe çalışmasını istiyoruz, ancak dünyanın katledildiği bir yer olmak, kadınlara karşı şiddet normalleşmiyor, taciz, tecavüz ve insani yaşamak için cinsel ayrımcılık. Eşitlik ve adalet istiyoruz, ayrımcılık değil, ayrıcalık istiyoruz. Kadınları her türlü şiddetten korumak ve kadınlara karşı her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak için imzalanan İstanbul Sözleşmesinin değiştirilmesini değil uygulanmasını istiyoruz. ”

HİZMET VERMEYECEKTİR

Bütün bu ifadelerle Muratpaşalı kadınlar adına yapılan açıklamada, “Biz; Katil, tacizci, tecavüzcü olduğu bilinen veya toplumdaki konumlarına, konumlarına veya durumlarına bakılmaksızın kadınlara karşı şiddet uygulayan kimseye hizmet etmeyeceğimizi bilmek istiyoruz. ”

ORTAK YAKLAŞIMLAR

Başkan Uysal, kadını bir meta olarak görmenin, bedenini kişiliğinin önünde algılamanın ve bunu nesiller boyu devam eden sosyo-psikolojik davranış modellerine yönlendirmenin ve hatta bazı doktorlar tarafından desteklenmesinin, kadınlara karşı şiddeti teşvik eden bir ortam yarattığını söyledi. . Başkan Uysal şunları söyledi:

“Siyasi otoritelerin özneye çekingen yaklaşımı ve bu eşitsizlikleri gerçek medyalarından çözememe, yeni bir kadının her gün şiddet mağduru olmasına neden oluyor. Bu tür bir anıt veya törenle her seferinde ‘Son’ olmayı diliyoruz, ancak bu arzunun ötesinde, belki de dünya ve insanlık olarak bütün bir ülke olarak toplam bir çalışmaya ihtiyaç var.

Muratpaşa Belediyemizin karakteri, yapısı ve tutumu böyle olmaya devam edecektir. Her türlü şiddete, özellikle kadına yönelik şiddete ‘Hayır’ diyoruz. ”

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından olay, kadın cinayetlerine karşı dakikaların alkışlanması ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here