Kurban etinden virüs bulaşır mı?

Kurban etinden virüs bulaşır mı?

Uzmanlara göre, bir koronavirüs taşıyan bir kişi, özellikle etin kesilmesi, paylaşılması ve taşınması sırasında damlacıklarını öksürebilir, hapşırabilir ve ete bırakabilir.

Bu damlacıklar et üzerinde birkaç saat hayatta kalabilir. Yine, uzmanlara göre, et enfekte olsa bile, pişirildiğinde ve yenildiğinde bir sorun oluşturmaz. Bununla birlikte, ette bir risk varsa, eliniz ete dokunur; Ağız, burun veya gözlerle temas ettirdiğinizde risk artar. Uzmanlar, kurban etini pişirmeden önce insanların en az 20 saniye ellerini sabunla yıkaması gerektiğini söylüyor.

Mağdurun etini yiyerek kirlenmeyeceklerini belirten uzmanlar, hem kesim, paylaşım hem de dağıtım süreçlerinde kurumların ve hijyenik koşullara uyan insanların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Aynı koşulların kurbanın cildi için de geçerli olduğunu belirten Bilim Kurulu üyeleri, kasapların veya kurbanla uğraşan kişilerin öksürme, hapşırma ve başka birinin sonucu olarak bu cildi ele alma riski taşıyabileceklerini belirtiyorlar. gelir ve o eti alır.

Sonuç olarak, ortak görüş, kesme ve paylaşım süreçleri mümkün olduğunca az kişi tarafından gerçekleştirilir, herkes istisnasız maskeler giyer ve her işlemden önce ve sonra yeterli el yıkama yerleri, su ve sabun vardır. Kurbanı alan kişilerin etle temas ettikten sonra ellerini yüzlerine götürmemesi ve su ve sabunla yıkaması gerçektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here