Konyaaltı Sahili 35 metre geriledi!

Konyaaltı Sahili 35 metre geriledi!

Dünyaca ünlü Antaya plajı olan Konyaya, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

7.5 km uzunluğunda Mavi Bayraklı Konyaaltı plajı, yeterli çakıl, kum ve taşla beslenemediği için aşınmıştı. 60 yıl içinde kıyı şeridine 35 metre düştü.

Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Nihat Dipova, çalışmasında Konyaaltı sahilinde bu gerilemenin üç nedeni olduğunu belirtti: liman, taş ocakları ve Boğaçayı projesi.

Sahilde bir havlu koymak için yeterli alan olduğunu açıklayan Profesör. Dr.Dikova döneminin 1960’lardan beri limanda olduğunu, ancak son yıllarda hız kazandığını belirtti. Dipova, “Limanın onarımı kum ve çakılın sahile gelmesini sağlıyor. Antalya’da kum çakıl ocakları işletiliyor ve plaja hiçbir malzeme taşınmıyor. Regresyonun bir diğer nedeni de suyun akış hızının yavaşladı çünkü Boğaçayı projesi denize ulaşmadı. “dedi.

Bir çözüm öneren Profesör. Nihat Dipova, “Boğaçayı’nın kuzeyinde biriken ve Sarısu Kadınlar Plajı’nın bulunduğu taş, kum ve çakıl Konyaaltı plajına getirilebilir. Ancak bu çözüm kalıcı olmayacağından, plaj bir süre sonra eski görünümüne dönecektir. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here