Uzman Op. Dr. Neşe Erten'den retina uyarısı!

Uzman Op. Dr. Neşe Erten

Gözdeki retina tabakası ne yapar? Vizyonu nasıl sağlar?

Retina tabakası gözün arkasındadır. Gözün önünde kornea tabakası var. Sonra renkli gözün iris tabakası var, hemen arkasında. Göz merceği yaşlandıkça kataraktlara dönüşür. Retina, gözün iç yüzeyini kaplayan en arka tabakadır. Sinir tabakası ve ışığı algılayan tabakadır.

Bu nedenle, retina hastalıklarının önemi çok önemlidir. Örneğin, çok gelişmiş olsa bile katarakt alabilirsiniz, hastanın vizyonu tamamen geri yüklenebilir. Ancak retina hastalıkları öyle değildir. Retina hastalıklarında hasarlar kalıcıdır. Bu nedenle, retina hastalıklarının tedavisini geciktirmemek çok önemlidir.

Retinada cerrahi tedavi ile iyileşme şansı olan hastalıklar nelerdir?

Retina yırtıklarından ve yaş veya farklı kazalar nedeniyle oluşabilecek retina yırtıklarından sonra retina dekolmanı vardır. Bunlar cerrahi olarak tedavi edilir. Başka bir grup, makula dediğimiz retinanın merkezini etkileyen hastalıklardır. Epiretinal membran adı verilen makülayı örten bir zarf gibi hastalıklar retina hastalıkları ve ameliyatla düzeltilebilen hastalıklardır.

Vücudun diğer hastalıklarından etkilenen retina hastalıkları da vardır. Örneğin, şeker hastalarında damarlar kırılır ve retina damarları kırılır. Kanama ve anormal doku reprodüksiyonu sonucunda retina retraksiyonu ve retraksiyon dekolmanı adı verilen retina dekolmanı meydana gelir. Vasküler oklüzyonlar ve yüksek tansiyona bağlı göz içi kanamaları da cerrahi gerektiren retina hataları arasındadır.

Retina dekolmanı hangi hastalıktır? Kim daha sık görülür?

Retina dekolmanı, retinanın bir tabaka olarak ayrılmasıdır. Retina, rüptür terimi ile biraz karışıktır. Ancak çoğu retina dekolmanı önce gözyaşı ile başlar. Retinanın dış kısımları bazı insanlarda incedir. Retina, özellikle 3 sayısının üzerindeki miyoplarda daha incedir. Bunlar en riskli hasta grubudur. Göz kazaları nedeniyle retina yırtığı da olabilir. Genetik yatkınlığa bağlı retina yırtığı da vardır.

Retina yırtıldıktan sonra, sıvı o kırılmaya girer ve retina bir katmana ayrılır. Buna retina dekolmanı denir. Ameliyatla tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Ancak hastalık gözyaşı aşamasında yakalanabilirse, gözyaşı çevresinde lazer tedavisi ile hastalığı ameliyat olmadan çözmek mümkündür.

Retina dekolmanı yakalanamazsa ve retina dekolmanı gelişirse, retina farklı yöntemlerle yerine yapıştırılarak tedavi edilir. Bu konuda farklı cerrahi yöntemler vardır. Ya göz dışarıdan silikon süngerler kullanılarak silikonize edilir veya retina daha ileri hastalarda göze girerek göz yoluyla onarılır. Gerekirse, göze gaz veya silikon uygulanır. Retina yırtıldığında ve görme merkezini etkilemeye başladığında hastalık ilerlerse cerrahi çok acildir. Bu nedenle, retina yırtığı belirtileri iyi bilinmelidir.

Retina yırtığı ne tür şikayetler ortaya çıkarır?

Retinada sadece ışık sensörleri vardır; ağrı sensörü yok. Bu nedenle, retina yırtıldığında ağrı hissedilmez; tamamen ağrısız hale gelir. Böylece hastalar kendilerini hafif hisseder. Biraz; “Sanki yıldırım düşüyor” diyor. Orada olmayan ışıkları görür. Bu, özellikle karanlıkta ışık parıltıları görülmezse, retina yırtığının bir işaretidir.

Bir diğeri de yırtıldıktan sonra göze uçan hücrelerin, kanın, kara sineklerin ortaya çıkmasıdır. “Işıklar gözlerimde parladı, yanıp söner, arkasında sinekler uçar” derse, gözde retina yırtığı olması muhtemeldir. Acil bir durum. En kısa zamanda bir doktora danışmak gerekir. Çünkü bu aşamada yakalanabilirse, lazer ameliyatı olmadan tedavi edilebilir. Geç kalırsa, çalışma retina dekolmanına geri döner. Ameliyat çok zor ve zahmetlidir. Göz küçüktür, ancak retina dekolmanı gerçekten zahmetli bir süreçtir.

Retina dekolmanında görme kaybı riski var mı?

Retina dekolmanında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hastaların çoğu erken tanı ile özellikle görme merkezini etkilemeden cerrahi tedavi ile iyi görme keskinliğine sahip olabilir. Bununla birlikte, retina dekolmanı ilerlemişse ve tabaka tamamen ayrılmışsa, görme keskinliği iyi bir seviyeye yükseltilemeyebilir.

Tedavi süreci ne kadar uzun olursa, görme kaybı o kadar fazla olur. Çünkü retina vasküler tabakadan ayrıldığında, retinanın substrattan beslenmesi bozulur. Böylece hücreler ölmeye başlar. Retina dekolmanı süresi uzadıkça, tedavi süresi uzadıkça görme kaybı da artar.

Sinekler, ışık parlamaları gibi durumlar olduğunda doktor ne kadar süre danışmalıdır?

Retina gözyaşı semptomları gününde bir doktor görülmelidir. Ama gece vaktiyse, sabaha gitmelisin. Çünkü bir günde yırtılmış müfrezeye dönüşebilir. Acil durumlarda tedavi edilen merkez çok azdır. Bu nedenle, aynı gün veya ertesi gün bir doktora danışılmalıdır. Özellikle 1 haftayı aşan bir müfrezede kesinlikle görme kaybı olacaktır. Bununla birlikte, tercihimiz özellikle görsel merkeze etkilenmeden tedavi etmektir. Ancak görme merkezi etkilense bile, bu hastalar tedavi edilebilir.

Bir hasta vitreoretinal cerraha nasıl ulaşabilir?

Ülkemizde vitreoretinal cerrahinin henüz göz cerrahisinde küçük bir uzmanlığı bulunmamaktadır. Büyük hastanelerden vitreoretinal cerrahi yapanlar bunu bizim gibi web sitelerine koydular. Bunu internette arayarak bulmak mümkündür. Cerrahi karar çok önemli bir karardır.

Bu nedenle, birden fazla görüş almak yararlı olabilir. Bununla birlikte, acil bir durumda daha hızlı hareket etmek gerekir. Ancak herhangi bir retina cerrahisine karar verirken, vitreoretinal cerrahide deneyimli bir merkez, iyi bir teknoloji ve deneyimli bir ekip aramak yararlıdır.

Diyabetik retinopati nedir, hangi faktörlere bağlı olarak ne tür şikayetlere neden olur?

Diyabet (diyabet) vücuttaki tüm damarları bozan bir hastalıktır. Yıllar geçtikçe diyabet, yüksek kan şekerinin damar duvarına verdiği hasarı arttırır. Göz damarları da çok hassastır ve göz damarlarındaki en ufak bir kusur çok ciddi sonuçlara yol açar.

Gözlerdeki diyabetin neden olduğu bu hasar da damarlar yoluyla olur. Damarlar kırıldığında, özellikle gözün retinal tabakasında dolaşım bozukluğu meydana gelir. Retina dolaşım bozukluğu hissettiğinde damar üretmeye başlar. Proliferatif olarak adlandırılan bu aşama oldukça tehlikelidir.

Bu yeni gemiler sağlıklı gemiler değildir. Çok kolay kanarlar ve kanama nedeniyle görme kaybı meydana gelir. Veya bu ile anormal dokular oluşur. Bu anormal dokular hem kanamaya hem de retina dekolmanına ve dekolmanına neden olur. Bunlar körlüğün en önemli ve şişme nedenidir. Bu nedenle diyabette erken tanı önemlidir. Diyabetliler düzenli olarak göz kontrollerine gitmelidir. Diyabetik retinopati, lazer veya göz içi ilaç enjeksiyonları ile erken tedavi edilebilir.

Şeker hastaları da şekerlerine iyi bakmalıdır. Çünkü nasıl tedavi edilirse uygulansın, şeker ve tansiyon ve kolesterol yüksekse görme kaybı ilerleyici olabilir. Bu nedenle, diyabet hastaları sadece kanamaya başlamamalı, aynı zamanda tedavi sırasında şekerlerine iyi bakmalıdır.

Diyabetik retinopatiye hangi cerrahi tedavi uygulanır?

Diyabetiklerde en çok kullanılan yöntem göz içi (vitreoretinal cerrahi) tedavisidir. Retina gözün iç tabakası olduğundan, içeriden vasküler tedaviler de yapılır. Retina damarları kanadığında göze kanarlar; Dışarıdan herhangi bir belirti vermez. İlk olarak, bu kanama alınır.

Kanamaya bağlı görme kaybı kolayca düzeltilir. Retinada çok fazla hasar yoksa, şeker hastalarının tekrar görmesi çok iyi olabilir. Göze girerek yapılan bir diğer yöntem, damarları çeken retina ve anormal dokuları temizlemektir. Temizlendiklerinde, damarlar gevşer ve kanama tekrarlanmaz.

Hasta sık sık kanamadan kurtulur. Hasta için lazer tedavisi gerekiyorsa, göze girildiğinde kanama nedeniyle tamamlanamayan tedavi endolaser yöntemi ile tamamlanır. Gerekli ilaçlar verilir. Retinayı farklı maddelerle destekleyerek iyi sonuç alma oranı oldukça yüksektir. Şekerli hastaların en büyük sorunu tedaviden korkmak ve geç kalmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here