Korona günlerimizi nasıl geçirdiğimiz ortaya çıktı!

Korona günlerimizi nasıl geçirdiğimiz ortaya çıktı!

Türkiye Bareme temsilcisi tarafından yapılan araştırmada, evde olduğumuz süre boyunca uğraşmaya odaklandık.

Bu dönemde yapılan ortak uygulamalar;

TV izlemek (% 83), geç yatmak (% 83), yemek yemek (% 80) geç kalkmak (% 79), mutfakta farklı şeyler yapmak (% 76), evin işini yapmak (% 75) , kitap okumak (% 73)

Herkes daha fazla ev işi yaptı ve bundan mutlu oldu

Bu dönemde erkeklerin% 70’i, kadınların% 80’i ve gençlerin% 83’ü daha fazla ev işi yaptıklarını söyledi. Yaş arttıkça ve sosyoekonomik durum arttıkça, ev işi yapanların oranı da bir miktar azalmaktadır.

Çoğu temizlikçi (% 77) bundan memnun. Memnuniyet, kadınlar için% 85, erkekler için% 67 ve sosyo-ekonomik fırsatlar ve eğitim ile azalmaktadır. Ancak, hiçbir grupta% 60’ın altında değildir.

Şeflik de mutluydu

Görüşme yapılan her dört kişiden üçü (% 76) mutfakta ekmek, pide vb. Den farklı şeyler denediklerini söyledi. Kadınlar ve gençler arasında oran% 86’ya yükseldi. Bu denemeleri yapanların% 70’i tatmin olurken; özellikle kadınlar (% 79) ve gençler (% 77) için, şeflik daha da keyifli bir meşale gibi görünüyor.

Daha fazla kitap okumak güzeldi

Tecrit sırasında daha fazla kitap okuduklarını söyleyenlerin oranı% 73’tür. Gençlerde% 85, AB sosyo-ekonomik statü grubunda% 90, öğrencilerde% 96. Ücretli ve maaşlı çalışanlar da (% 83) bu dönemde kitap okumak için daha fazla zaman bulur.

Kitap okuyanların% 69’u memnun. AB ses grubu ile orta ve üst eğitimli bölümlerde memnuniyet% 74’e ve öğrenciler arasında% 80’e yükselmektedir.

Yapmaktan daha mutlu ne oldu?
TV izlemek için

Türkiye, dünyanın birçok ülkesinde TV izleyicilerinden biri. Katılımcıların% 83’ü tecrit sırasında daha fazla TV izlediklerini söyledi.

İnsanların% 47’si daha fazla TV izlemekten memnun olmadıklarını söylerken, memnun olanlar daha düşük oranda (% 38). Emekliler, 55 yaş üstü, düşük sosyoekonomik statü grubu ve düşük eğitimli grup TV izlemekten daha memnun görünmektedir.

Geç yatmak ve geç uyanmak

Katılımcıların büyük çoğunluğu daha sonra uyuduklarını (% 83) ve geç uyandıklarını (% 79) söyledi. Ancak, genel olarak tatmin olmadıklarını da belirtmişlerdir.

Geç uyumadan memnun olanların oranı% 33 iken, memnun olmayanlar çok daha fazladır (% 56). En yüksek memnuniyet, her zaman geç yatma fırsatına sahip olmayanlar arasındadır; Genç grup (% 39), öğrenciler (% 42) ve 18-34 yaşları arasında ücretli ve maaşlı çalışanlar (% 36). Geç kalmanın benzer memnuniyet oranları vardır,% 35’i memnun,% 55’i memnun değildir.

Yemek yemek

Bu dönemde insanların çoğu daha fazla yemek yiyordu (% 79). Yaş arttıkça kilo alma korkusu ve sağlık kaygısı artar, ancak daha fazla yediklerini söyleyenler azalır.

Bu dönemde on gençten dokuzu daha fazla, 55 yaş ve üstü gruptaki 3 kişiden 2’si daha fazla yer. Daha fazla yemek yemekten mutlu değiliz. % 30,% 52 memnun kalmıştır. Memnuniyet 18-34 yaş grubunda% 38’den 35-54 yaş grubunda% 27’ye, 55 yaş ve üstü grubunda% 19’a düşmektedir.

Araştırma Türkiye temsilcisi ile 18 yıl ve 915’in üzerinde kişi ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemi gerçekleştirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here