Konyaaltı’nda entegre mücadele projesi hayata geçiyor

Konyaaltı’nda entegre mücadele projesi hayata geçiyor

Projenin uygulanacağı bölgede portakal, nar, zeytin, sera domates patlıcan ve pithaya (dragon meyve) yaklaşık 100 dekarda 2 dekar serada yetiştirilmektedir.

Bu projede, Bakanlıkça belirlenen Entegre Mücadelenin tüm araçları, teknik talimatlara, Biyolojik-Biyoteknik Mücadele uygulamalarına ve yararlı böcekleri olan biyoteknik tuzaklara sahip her bir ürünün teknik talimatlarına uygun yöntem ve yöntemlere göre kullanılacaktır. , organik preparatlar.

2020-2021 üretim sezonunda uygulanacak olan projenin ilk adımında, 9 Temmuz 2020’de Unlu Bitler (Planacoccus citri) zararlılarıyla mücadele etmek için narenciye ve nar bahçelerinde Faydalı Böcek emisyonları yapıldı.

 

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) böcek üretim tesisinden faydalı böcekler, yaklaşık 100 dönümlük açık bir alanda yetiştirilen 19 üreticiden 1400 Narenciye ve Nar ağacına bırakılmış ve Turunçgil ve Nar bahçelerinde Biyolojik Savaş çalışmalarına başlanmıştır.

Ayrıca, turunçgillerdeki Akdeniz Meyve Sineği (Ceratitis capitata) ile mücadelede kullanılan delta tipi tuzaklar ve feromonlar asılarak ve mücadelenin başlangıcını belirleyerek biyoteknik kontrol uygulaması gerçekleştirildi.

Konyaaltı İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürü Canan OTRUŞ; Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı ve Tarımsal Yayım Hizmetleri kapsamında desteklenen “Aşağıkaraman Boynuzlu Bütünleşik Mücadele Projesi” nin amacı; Kolektif ve eşgüdümlü entegre mücadelenin başarılı olabileceğini, tarım mücadelesinde hijyen kurallarının önemini vurgulayarak, doğanın ve doğanın faydalarını koruyan, üreticilerin ve tüketicilerin sağlığını koruyan, gıda güvenliğini ve çevresel sürdürülebilirliği sağlayarak, daha yaşanabilir bıraktığını söyledi. gelecek nesillere dünya.

Toplam bütçesi Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından 65.550 TL, Konyaaltı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Canan Otruş, Tarsim Antalya Gökçe Tüketmez ve Uzman Aytaç Küçük ve Aşağıkaraman tarafından onaylanan projenin ilk aşamasında muhtar. Mesut Pöze, teknik personel ve üreticiler katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here