Azerbaycan’dan Tütüncü’ye teşekkür

Azerbaycan’dan Tütüncü’ye teşekkür

Kepez Belediyesi, Bakü şehitlerinin anılarını Bakü Türk Şehitleri Caddesi’nde canlı tutuyor.

Kepez Kent Konseyi, Ağustos 2018 Olağan Toplantısı; 1918’de Azerbaycan kardeşlerimizin yardımına koşan Kafkas İslam Ordusu’nda görev yaparken, şehit olan Antalya’nın on askerinin şehit anıları bölgeyi canlı tutan tek yürekti. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez başkanlığında yapılan meclis toplantısında “Bakü Türk Şehitleri Caddesi” adlı caddeyi Hüsnü Karakaş Mahallesi’nde sokağa vermeyi oybirliğiyle kabul etti.

Hüsnü Karakaş İlçesi’nde 570 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde dubleks caddeye Bakü Türk Şehitleri Caddesi adı verildi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nin kardeşi, Bakü şehitlerinin anısını ilçesinde tutan Azerbaycan’dan teşekkür etti.

Anavatanımız için hayatlarını feda ettiler

Kahraman şehitlerin adlarının Kepez’de tutulmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva, “Azerbaycan’daki vatanımızla yaşamlarını feda eden Antalya’dan kahraman şehitlerimiz için çok teşekkür ederim ve anıt caddenin başına dikildi. Yüzlerce genç bu anıtın ve parkların yanında bu caddeden geçiyor ve çocuklarımız geçiyor. Gördüklerinde bu anıtı dikmeleri bizim için çok önemliydi. Tarihimizin en önemli noktası hakkındaki bilgi, onların düşünce ve bilinçlerinde. Aynı zamanda, askerlerimiz için bu gençler ve çocuklar, büyükanne ve büyükbabamızın nerede şehit edildiğine bakın. … Yani Azerbaycan’da Azerbaycan Türkiye’ye kadar bizim için anavatan, düşünce daha da güçlenecekti. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye teşekkür ederim. Kepez Belediyesi daha önce DokumaPark’ta Bakü Şehitleri Anıtı’nı açtı.

20. yüzyılın başında, Ermeni Taşnakları ve Rus Bolşevikleri, Nuri Paşa komutası altında Azerbaycanlılar ve Kafkas Türk İslam Ordusu’na soykırım yaptılar ve yardımlarına koştular. Bu mücadele Antalya’dan on askerimizde şehit edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here