Doğu Garajı Nekropol Alanı’nda son rötuşlar

Doğu Garajı Nekropol Alanı’nda son rötuşlar

Bitmemiş Doğu Garajı Nekropol Alanı Projesi’ndeki çalışmalar Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in talimatı ile devam ediyor.

Projede müze konsept binasındaki eserlerin çoğu tamamlanırken, bölgede yeni kaya mezarları da ortaya çıktı.

ATMOSFER TARİHE GİRDİ

9 bin 136 metrekarelik bir alanda yürütülen projede, nekropol alanının çatısı çelik konstrüksiyonla kaplandı. Bölgedeki arkeolojik buluntuları yağmur ve güneş ışınlarından korumak için çatı üzerinde yalıtım ve yalıtım işlemi yapılmaktadır. Proje kapsamındaki sergi ve konferans salonlarında çalışmalar sona erdi. Salonlarda boya, alçı ve zemin kaplama işleri yapılmaktadır. Tarihi mezar yerlerini yakından görmenizi sağlayacak yürüyüş yolları da tamamlandı.

YENİ MEZARLAR GELİYOR

2.500 yıllık bir nekropol alanı (mezarlık) bulunan arkeolojik eserler müze konseptiyle kültürel turizme hizmet edecektir.

Bu bağlamda, nekropol alanındaki çalışmalar ve arkeolojik kazılar büyük bir titizlik ve titizlikle yürütülmektedir. Antalya Müze Müdürlüğü’nün kontrolü altında, Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tarih ve Tanıtım Dairesi arkeologları bölgedeki arkeolojik kazılara devam ediyor. Şimdiye kadar 849 kaya mezarının keşfedildiğini belirten yetkililer, kazılan noktalarda yeni kaya mezarlarının bulunmaya devam ettiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here