Başkan Uysal’dan Antalya’ya davet

Başkan Uysal’dan Antalya’ya davet

Törene katılan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, “Bu parkın büyük bir anlamı var. Çünkü birbirimiz için ne kadar önemli olduğumuzu gösteriyoruz ”dedi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Muratpaşa’da yaşayan Ukraynalılara teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanı Uysal; Ukraynalıları Antalya’da tatile davet etti.

4 bin 400 metrekarelik park ve Ukraynalı şair ve ressam Taras Shevenko’nun rahatlaması, Muratpaşa Belediyesi, Güzelköy Mahallesi, Guzeloba Mahallesi’nde revize edilen bir törenle açıldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine; Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukrayna Viacheslav Khomenko, Ukrayna Aile Birliği Başkanı, Vita Mykhaylova, Antalya’da yaşayan Ukraynalılar, Muratpaşa Belediye Meclis Üyeleri, belediye bürokratları ve vatandaşlar katıldı.

Tören, yerel giysiler giyen Ukraynalılar, Cumhurbaşkanı Uysal, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Ukrayna Büyükelçisi Sybiha, Ukrayna’ya özgü ekmek ve tuz sunan ile başladı. Ukrayna ve Türk Milli Marşlarının yapıldığı törende Antalya’da yaşayan Ukraynalılardan oluşan koro Çanakkale Şarkısı ve Ukrayna Halk melodilerini seslendirdi. Tören, çocukların şiirlerini okuduğu Taras Şevçenko’nun rahatlamasıyla sona erdi.

“Sana minnettarım”

Törende konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba; “Bu parkın varlığı Ukrayna dernekleri ve yerel yönetimin ortak çabaları sayesinde ortaya çıktı. Bu parkın büyük bir anlamı var. Çünkü birbirimiz için ne kadar önemli olduğumuzu gösteriyoruz. Tabii ki, insan ilişkileri devletler arası toplantılarımızın merkezinde yer alıyor, bu yüzden bugün buradayız. Bu temelde ilişkilerimizi daha da güçlendirebiliriz. Bu vakfı sağlamlaştırdığın için sana bir mütevelliğim. Burada belediyeye ve Ukrayna Derneğine teşekkür etmek istiyorum. ”

İki ülke arasındaki dostluk

Açılış törenine katılan bir kızı hareket ettirerek Kırım Tatar bayrağını görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Ukrayna ve Türkiye’de birlikte bir sürü şey yapıyorlar. Dün meslektaşım Mevlüt Çavuşoğlu ile çok verimli bir çalışma gerçekleştirdik. Bu diplomaside çok nadir bir durum; Herhangi bir sorun yaşamadık. Bazı konularda farklı görüşlerimiz vardı, ama bunlar kesinlikle bizi ayırmadı. Herhangi bir sorun yaratmadı. ”

İki yakın ülke

Ukrayna ve Türkiye; Pasaport olmadan pasaportla seyahat edebilecek iki yakın ülke bulunduğuna dikkat çeken Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Taraş Şevşenko’nun Ukrayna’ya ruh veren, kişiliği veren ve her ülkeye anlam katan en önemli sanatçılardan biri olduğunu söyledi. Diyerek şöyle devam etti: “Türkiye Mehmet Akif Ersoy, bizlere Ukrayna’da Taras Şevşenko diyoruz. Burada bir rahatlama için çok mutluyuz.”

Mahallemizi, dostluğumuzu ölümsüzleştirmek istedik

“Ukrayna kültürü son derece huzurlu, son derece mütevazı, saygılı, çok değerli insanları içeriyor. Onlar da son derece çalışkan insanlar. Ukraynalıların komşuları ve dostluklarından memnunuz ve salgın sürecinde dayanışma içerisindeyiz. Ukrayna, Türkiye karşılıklı uçuşlardan arınmış ilk ülke oldu.

Ukraynalı arkadaşlarımızın çoğunun Antalya’da tatil yapmasını bekliyoruz. Muratpaşa’nın çok kültürlü bir ortamı var ve yaklaşık 50 ülkeden halkımız birlikte yaşıyor. Hepsiyle çok güzel barışçıl ilişkilerimiz var. Ukraynalılar tüm olumlu özellikleri ile bu komşular arasında çok iyi bir yere sahipler. Bu parkı ve anıtı açarak komşularımızı bir anlamda ölümsüzleştirmek istedik. Derneğimize ve işbirlikleri için konsolosluğumuza teşekkür ederiz. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here