“Talimatı vatandaştan alırız”

“Talimatı vatandaştan alırız”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, toplanma ve bölge sakinlerini imar revizyonu hakkında bilgilendirdi.

Başkan Hakan Tütüncü, pandemi nedeniyle 4 aylık bir aradan sonra gerçekleşen Kepez Belediye Meclisi toplantısında, 5 mahalleye rahat bir yaşam getirecek imar revizyonunun gündemini getirdiğini iddialarını reddetti.

Vatandaşların sosyal mesafe kuralının gerektirdiği şekilde alınamayacağı meclis toplantısı, şeffaflık nedeniyle belediyenin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı. Yine belediye bahçesine dev bir elek kuruldu.
Gündemden bahseden Cumhurbaşkanı Tütüncü, Barış, Çankaya, Esentepe, Kazım Karabekir ve Yavuz Selim mahalleleri için imar planının ve 1 Haziran’da başlayan süspansiyon süresinin 1 Temmuz’da tamamlandığını hatırlattı.

Bölge sakinlerinden imar revizyonu talebi geldi

Kepez Belediyesinin askıya alma sürecinde askıya alma sürecinde verdiği sözleri yerine getirmediğini iddia eden Tütüncü, “Barış, Çankaya, Esentepe, Kazım Karabekir ve Yavuz Selim Mahallesi Mahalleleri, bölgede kentsel dönüşüm talep etti. Yönetim olarak bu talebin değerlendirilebilir olduğunu ve bir teklif geliştirme planı revizyonu başlattık.

Planlama ile, küçük parselleri genişleterek aralarında aradığınız küçük yolları ortadan kaldırmayı ve böylece takviye alanları üretmeyi ve bu üretilen takviye alanlarını inşaat ve inşaat yoğunluğu olarak bölgedeki vatandaşlarımıza vermeyi amaçladık. .

Ancak burada da dikkat edilmesi gereken bir nokta vardı. Hemşirelerimiz, belediyenin sağlayabileceği en yüksek inşaat yoğunluğunu elde etmek istediğimizi söyledi. Kepez Kent Konseyi olarak, eğer birleşik olsaydık ve bu işi birlik ve dayanışma içinde çözebilseydik, imar planını söylentilere çok kısa bir sürede yer vermeden yapabileceğimizi düşündük.

İmar planını CHP ve MHP ile paylaştık

Bu amaçla CHP Kepez İlçe Başkanı Garip Erdoğan, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri ve Milliyetçi Hareket Partisi Kepez İlçe Başkanı Mehmet Seyyar ile AK Parti, CHP ve MHP’nin belediye meclisi grubu bu revizyon planıyla ilgili görüşmeler yaptık. .

İmar revizyonu hakkında bilgilendirme toplantısı yaptığımız sırada Cumhuriyet İttifakı ve Millet İttifakı gündemde değildi. Üç bölge başkanımız, yapılan çalışmanın vatandaşın yararına olduğunu ve vatandaşın yararına bu çalışmada olduğumuzu belirtti. Bu imar revizyonunu mahallelerde birlikte açıklayayım ve bir teklifte bulundum.

“Çileyi paylaşanların şimdi kutsamaya ortak olmasını istedik”

Beş mahallemizde, o bölgede yıllarca acı çeken hemşirelerimiz var. Çileyle ortak olanların şimdi bereketlerde ortak olmasını istedik. Üç ilçe başkanımız ve parti grubu sözcülerimizle 5 ilçedeki halk toplantılarında planlama hakkında konuştuk. Mahallenin sakinlerine dedik: Talebiniz üzerine, size verebileceğimiz maksimum emsal ve kat artışını verdik. Yarın, geçen gün hiçbir şekilde planın iptali ile iptal edilmeyecek bir plan hazırladık. Bölgede imar revizyonu konusunda referandum yaptık. Vatandaşlarımız referandumda plan teklifini kabul ettikten sonra ilgili planın parlamento sürecine başladık. ”

“Sözlerimizden 1 mil sapmadık”

İmar planının revize edilmesiyle ilgili 10 sorudan oluşan bir broşür hazırladıklarını hatırlatan Tütüncü, “Üç bölge müdürümüz ve meclis üyemizle mahallelere gittiğimizde bu sakinleri broşürümüze sunduk. Bu broşürün bu uzun yolculukta yol haritamız olacağını söyledik. Yönetim olarak, bu yol haritasından asla sapmayacağımızı ve asla sapmayacağımızı belirttik. Bu broşürleri mahallelerimizdeki konuşmalarımızda tutmalıyız. Bir gün olumsuzluk varsa, bu broşürde bir hesap istediğimizi söyledik.

Bugün gurur duyduğum bir şey var. Bugün, bu broşürden 1 milimetre bile sapmayan bir Kepez Belediyesi ve Kepez Belediye Meclisi var.

Broşürde ne vaat ettik? Eski planda emsalleri 0.60’dan 0.80’e çıkaracağımızı söyledik. Eski planda kat sayısını 2’den 5’e çıkaracağımıza söz vermiştik. Parsel büyüklüğü 5 bin m2’den büyükse, ek yüzde 5’i artıracağımıza ve parsel büyüklüğü 10 bin m2’yi aşarsa, yüzde 10 ek artış yapacağımıza söz verdik.

Teklif planında belediyemize ait alanların korunacağını, ancak yaratılış yoluyla belediyeye gelir getirmeyi hedefleyen 1 metrekarenin bile kaldırılmayacağını söyledik. Bugün yine bu noktadayız.

“Planlamayı vatandaşlarımızın taleplerine göre yaptık”

1997 yılında imar revizyon alanında planlanan yerler vardır. Bu yerler için ekstra imar kesintisi olmayacağını söyledik. Burada aynı noktadayız. Kentsel yenileme alanında hiçbir şirketi veya yükleniciyi yönlendirmeyeceğimizi ifade ettik. Evler burada vatandaşlar tarafından inşa edilecek.

Bu planlama ile vatandaşlarımıza değerli bir toprak bırakma ve o toprakları üretirken planlamanın her aşamasında talepleri doğrultusunda diğer vatandaşlarımızla birlikte çalışma prensibini benimsedik. ”

Büyükşehir onaylı plan ve uygulama

İmar revizyonunun planının ve uygulanmasının Büyükşehir Belediyesinde onaylandığına dikkat çeken Başkan Hakan Tütüncü, “Bölgenin 25 bin, 5 bin ve 1/1000 imar planının Büyükşehir Meclisi’nden oybirliğiyle geçti. Planlama tamamlandıktan sonra komitemiz imar revizyonunun 18 başvurusunu (imar parseli) başlattı. Bölge halkının taleplerini alarak imar parselini yaptık. 3 Mart 2020 tarihinde komitemizden 18 başvuru geçti.

Kurulun aldığı kararlar, Büyükşehir kurulunca kontrol ve onaylanmadıkça yürürlüğe girmez. Bu nedenle, Antalya Büyükşehir Belediye Komitesi, Kepez Belediye Komitesi’nin 5 mahallesi için imar parselinin kararını 25 Mart 2020 tarihinde onayladı. Parselin 26 Mart’ta askıya alınması gerekiyordu. 1 Haziran’da yeniden yapılanma uygulamasını askıya aldık. normalleşmenin başladığı tarih, böylece salgın döneminde herhangi bir kayıp olmadı. 1 Haziran’a kadar günlük siyaset olarak kullanılmayan imar revizyonu, bu tarihten sonra siyasi olarak gündeme gelmeye başladı. Elbette meclis üyelerimiz mahallelere gidip toplantılar yapacaklar. Toplantıları, uzun süredir yürütülen sürece, emek ve işbirliğine zarar vermemek açısından yanlış bilgilerle değil, doğru bilgilerle yapmak çok önemlidir. “

“Tek önceliğimiz vatandaşlarımızın gelişmesi”

Başkan Tütüncü, bölge sakinlerinin isteği üzerine Masa Dağı’nda 5 mahallede revizyon yaptıklarını vurgulayarak, “Planlamadık. Bu planı mahallelerimizden gelen talepler üzerine yaptık. Talimatı vatandaştan alıyoruz. Çünkü başkaları da bize burada talimat vermek istiyor. Başkalarının, bazı sermaye gruplarının, sözde ticari kaygıları olanların dümenine girmeyeceğiz ve onlardan talimat almayacağız. Konsey üyelerimiz ve bölge müdürlerimiz bu sermaye gruplarını çok iyi biliyorlar.

Vatandaştan talimat alıyoruz. Burada vatandaşın isteği üzerine adımlar atıyoruz. Tüm bu kararları Kepez Belediye Meclisi alırken, tüm bu işlemleri yaparken yönetimimizin tek bir önceliği vardır ve o bölgede yıllarca acı çeken vatandaşlar refah içinde olmuştur.

Kepez Belediye Meclisi bununla gurur duymalı. Çünkü tüm bölgelerin bölge başkanları ile birlikte bölgenin imar revizyonu ile ilgili kararlar aldık. Bu çalışmaları, gündelik politikadaki meseleyi hayata geçirmeden, kamu yararının merkezinde hareket eden Belediye Meclisi üyelerimizin ihtiyatlı tavrı ile günümüze getirdik. Ama ne oldu, 1 Haziran’dan sonra farklı şeyler olmaya başladı.

Geçtiğimiz ay bölgede 13 maddelik bir broşür dağıtıldı. Broşürde somut bir iddia yoktur.

Parsel büyüklüğü vatandaşın talebi üzerine yapıldı

Buradaki minimum parsel büyüklüğü 3 bin m2’dir. 3 bin m2’nin üzerindeki birleşmelerde, 5 bin m2’yi aşması ve 10 bin m2’yi aşması durumunda tanıtım örneklerinde yüzde 10 artış var. İmar başvurusunda, gelişmeden yararlanmak isteyenlerin talebi üzerine 10 bin 5 bin metrekare parsel oluşturuldu.

Bu parsel boyutları vatandaşların talepleri doğrultusunda yapılmış ve askıya alınmıştır. Vatandaşların farklı bir takım talebi varsa, bölgemdeki yerim daha büyük olmalı, yerim daha küçük. Sorun yok. Böylece daha büyük ve daha küçük paketler oluşturma fırsatımız var. Süreç devam ediyor. Askı itirazları almak için var. ”

Belediye Başkanı Tütüncü, 11 Haziran’da belediye önünde küçük bir cemaat tarafından yapılan açıklamaya bakarak şu açıklamayı yaptı: “Demokraside herkesin düşüncelerini söylemesi gerektiğini söyledik ve gelen vatandaşlarımızın taleplerini dinledik . Belediye önünde açıklama yapanların taleplerinin temelinde 75 bin m2’lik parsel talebi vardı. 75 bin metrekarelik bir parsel isteyen insanlar aslında 3 kişidir. Onlara 75 bin m2’lik parsellerin seçimin kaldırılmasına neden olabileceğini söyledik.

“İmar kesimini yapmadık”

Tütüncü, imar başvurusunda yapılan yasal imar kesme eleştirilerine de şu cevabı verdi: “Bu imar başvurusunda, yasal imar kesme oranı yüzde 44,8’dir. Bizim kadar böyle bir kesinti yapmayacağız.

Planlanacak alanlardaki parsellerde ilk kez yasal indirim yapılacaktır. Planı yüzde 44,8’lik bir kesim yerine yüzde 35’lik bir imar kesintisi ile yapabiliriz. Ancak o zaman, promosyonlarla yüzde 90 akran ve 5 kat artış yapmak mümkün olmayacaktı. Hak sahiplerinin parsellerinden her kesinti topraklarına yoğunluk, değer olarak geri döndü. ”

“TOKİ’yi bölgeden kaldırdık”

TOKİ’nin 2012 yılında kentsel dönüşüm için bir proje alanı ilan ettiği bölgeye dikkat çeken Tütüncü, “TOKİ; 2012 yılında Kepez Belediyesine bir makale gönderir. TOKİ, revize ettiğimiz mahallede, konutumuza kentsel dönüşüm için bir proje alanı şeklinde yönetimimize bir mektup gönderdi.

Bu makaleye, yönetim olarak TOKİ bu bölgede inşa edilmemeli ve burada vatandaş kendi komplosunu inşa etmeli ve cevap veriyoruz. Bu kararın iptali için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’ne bir mektup gönderdik. Bölge, yazımızdan 7 gün sonra kentsel dönüşüm proje alanı olmaktan çıktı.

Eğer bölgedeki diğer vatandaşlarımızı düşünmeseydik. TOKİ’nin bu işte uzman olduğunu söyledik, bölgede toplu konut inşa edelim. Ama bunu söylemedik. Çünkü vatandaşlarımızın bölgenin kutsamasından faydalanmasını istiyoruz. ” O konuştu.

“Yeşil alan sorununu çözme tapusu var”

Başkan Hakan Tütüncü, Kepez Belediyesi’nin bölgede birer tapu aldığını belirterek, “Belediyemizin bölgede bir tapusu var. Yönetimimiz, 2B’den izleme terasına sahip 17 bin m2’lik bir alan satın aldı. 4 milyon 475 bin TL ödedi. İmar kesimini yaparak 17 bin m2’lik alanı 9 bin m2 müstakil parsel haline getirdik. Bunun amacı, başvuru alanındaki yeşil alanda evleri kalan vatandaşlarımızın sorununu çözmekti. 2B’de tapu hakkına sahip vatandaşlarımızın sorununu çözmeseydik, bu planlamada yeşil alanda kalan hak sahiplerimize o bölgeden çok uzaktan verilecekti. ”

Bölge 7 kat için uygun değil

Tütüncü, bölgede neden 5 kat artış olduğunu şu şekilde açıkladı: “Seçim sırasında bölgede yaptığımız toplantılarda vatandaşlarımız 7 kez talep etti. Seçim belediye başkanı olarak 7 kez söyleyebiliriz. Ama söylemedim. Çünkü emsal artış için takviye artışına ihtiyaç var. Takviyeyi artıramazsanız emsali artıramazsınız. Yapsanız bile, mahkeme iptal eder, 5 katlı planlama, bölgedeki yer şekillerine göre, binanın önünü engellemeyecek şekilde tasarlanmıştır. ”

Belediye Başkanı Tütüncü, bölge halkı, Menderes Türel ve geçmiş dönem meclis üyelerine planlamayı destekleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mühitten Böcek’e teşekkür etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here