Sağlık teknolojisinde devrim!

Sağlık teknolojisinde devrim!

Dünya çapında, farklı hastalıklardan muzdarip insanların sayısı, yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle hızla artmaktadır.

1975 yılında beslenme ile ilgili hastalık oranları, Türkiye’de bu oran 2019’da% 15’lerdeyk% 50’yi aşmıştır. İnsan sağlığı koşullarındaki ayrışmanın temeli, genetik faktörlerden ziyade bağırsaklardaki mikroorganizma çeşitliliğinin ve dengesinin bozulmasıdır.

İnsan vücudu trilyonlarca mikroorganizmaya ev sahipliği yaparken, parmak izi gibi herkes için farklı olan bu mikroskobik canlı topluluğun ağırlığı 2 kilograma ulaşıyor. Şimdi yeni bir organ olarak kabul edilen bu mikroorganizmalar, işlenmiş gıdaların vücutta nasıl işlendiğine karar veriyor.

Geleceği şekillendirecek on bilimsel alan arasında gösterilen mikrobiyoloji bilimi, bağırsaklarda yaşayan mikroskobik canlıların% 95’ini analiz ederek kişisel sağlık çalışmalarına yeni bir soluk getiriyor. Hipokrat’ın “Tüm hastalıklar bağırsakla başladığını” hatırlatan Moleküler Mikrobiyoloji uzmanı Doçent Dr. Gündüzdu, “Sesinizi duymayı ve dili anlamayı başarırsak, mikrobiyom bize vücudumuz istiyor. ” diyor.

Türkiye, yerli sağlık teknolojisi girişimi alanında dünyayı temsil ediyor

Son yıllarda özellikle ABD ve İngiltere’de Mikrobiyoloji bilimi ile kişiselleştirilmiş sağlık çözümleri ile gündem de dahil olmak üzere daha fazla alana Türkiye oldu. Dünyada birkaç şirket tarafından öne sürülen mikrobiyoloji analizi ve beslenme önerilerini alan Enbiosis Biyoteknolojisi, tamamen yerel kaynaklarla geliştirdiği yapay zeka teknolojisi ile her insanın bağırsaklarındaki mikroorganizmaları inceleyerek kişiselleştirilmiş bir beslenme rehberi sunmaya başladı.

Ayrıca, geliştirilen özel kit sayesinde, kişinin evde aldığı numune herhangi bir sağlık kurumuna gitmeden yeterlidir. Türkiye’nin en gelişmiş altyapı ve araştırma merkezleri alanında yer alan ve Genko’da yaşayan insanları incelemek için yapılan yerli girişimler, Avrupa’nın önde gelen özel teşhis biyolojik gruplarından birine sahiptir ve beslenme ve tedavi yöntemlerini geliştirir.

“Bilimsel araştırma laboratuvarlardan hayatımıza taşınıyor”

Sağlıklı bir mikrobiyota yönetimi için bağırsakların ihtiyaçlarını anlamaya çalıştıklarını belirten Enbiosis Ar-Ge Direktörü ve Biyoinformatik uzmanı Dr. Ufuk Özkan Nalbantoğlu, “Mikrobiyom bilimi, önümüzdeki yıllarda sağlık ve hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynayacak çok heyecan verici bir alandır. Enbiosis, bu misyonla yola çıkan bir proje, laboratuvarımıza hayatımıza girecek bilimsel araştırmaları önemli bir fırsat olarak görüyorum. ” diyor.

30 bin kişinin verileriyle yerli yapay zeka algoritması geliştirildi

Mikrobiyom testini analiz eden yapay zeka algoritmasını geliştirirken, 30.000 kişinin mikrobiyom analiz verilerine dayandığını belirtti. Ufuk Özkan Nalbantoğlu, “Bu kişilerin her birinden 400’e yakın klinik bilgiye dayanıyoruz. Beslenme kılavuzunu oluşturmak için 2.000’den fazla bilimsel çalışmayı taradık ve puanlamaya 240 yiyecek dahil ettik. ENBIOSIS, Türkiye ile dünyadaki çalışmalarını Microbiome benzeri modeli modüle eden az sayıdaki şirket arasında yer almaktadır. ”

Hedef insanlar için ilaç üretimi

Halen İstanbul ve Dubai ofisleriyle hizmet veren Enbiosis, ürün yelpazesini kişiselleştirilmiş probiyotiklere, hastalık erken tanı kitlerine ve kişiselleştirilmiş tedavi hizmetlerine genişletmeyi hedefliyor. Ağustos ayında metabolizmaları için en faydalı olacak probiyotiklerin seçilmesini sağlayacak piyasaya özel probiyotik puanlama getirmeyi amaçlamaktadır.

Buna ek olarak, ENBIOSIS Daily adlı ürünle, catering şirketlerinin kişinin mikrobiyomuna özel yemekler sunabileceği bir modül açacak. 2021 yılında, erken doğum ve gebelik risklerini öngören tanı seti piyasaya sunulacaktır. Tükürükten akciğer kanseri tanısı için patent başvurusu olan Enbiosis’in başka bir hedefi, kişisel ilaçların üretilmesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here