Kepez’den sera atıklarından kaliteli organik kompost

Kepez’den sera atıklarından kaliteli organik kompost

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan, atık üretimini azaltmayı ve atıkları kaynağında ayırmayı ve ülke ekonomisine getirmeyi amaçlayan ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında çalışmalar devam etmektedir. hızla Kepez’de.

Sıfır Atık Sertifikası alarak çevreci çalışmalarını kaydeden Kepez Belediyesi, sera atıklarından üretilen kompostun kalitesini de kaydetti. Proje kapsamında; Bölgedeki sera bitkisi atıklarının bir kısmı belediye kompost üretim makinesinde 24 saat boyunca enzim takviyesi ile fermantasyon yoluyla alınmış, parçalanmış ve kompost haline getirilmiştir. Elde edilen kompost analiz için Antalya İl Tarım Müdürlüğü’ne gönderildi. Kepez Belediyesi’nin sera artıklarından organik madde içeriği yüksek kompost ürettiği İl Tarım Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir.

Çiftçiler için ücretsiz organik kompost

Antalya’da, özellikle Kepez Belediyesi sınırları içerisinde, yılda 12 ay boyunca 397 bin 869 dekar alanda sebze, meyve ve kesme çiçek üretilmektedir. Bu üretimler sonucunda büyük miktarda sera bitkisi atığı oluştu ve bu atıklar güzel boş topraklarda birikti ve çevre kirliliğine neden oldu. Kepez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından üretilen organik değeri yüksek kompost içeren ekili alanların verimlilik kapasitesini artıracak, çevre kirliliğini önleyecek ve diğer organik gübrelere alternatif olarak kullanılacaktır. Kepez Belediyesi çiftçilere ve üreticilere seralarından ve tarlalarından gelen atıkları ve toprağın ihtiyaç duyduğu zengin içerikli organik kompostu sunacaktır. Kepez Belediyesi, Antalya’da sera atıklarından kompost üreten ilk belediyedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here