Sözen ateş püskürdü! Talimatı ile bu ilginç önlem alındı!

Sözen ateş püskürdü! Talimatı ile bu ilginç önlem alındı!
Manavgat Belediyesi, Sorgun Boğaz kıyısındaki 16 noktada, tehlike altında olmak üzere Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme alanlarını uyarı işaretleri, şeritler ve işaretlerle korudu.

Ancak, carettaların son zamanlarda yumurta bıraktığı plaja giren bilinçsiz vatandaşlar, cip ve ATV gibi kara taşıtlarıyla uyarı işaretleri ile işaretlenmiş yuvalara zarar verdi. Carettaların bıraktığı birçok yumurta kırılırken, doğa severler ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ateş püskürdü.

Başkan Sözen’in verdiği talimatlarla, caretta kaplumbağalarının üreme alanlarındaki önlemleri daha fazla tabela, bariyer ve işaret şeridi ile artırdı. Cumhurbaşkanı Sözen buna razı olmadı, ancak Boğaz kıyısının giriş ve çıkışını terk etti ve motorlu taşıt trafiğine kapattı.

Cumhurbaşkanı Şükrü Sözen, resmi sosyal medya hesabından “Hadi Caretta’ları Yaşayalım” başlıklı şu açıklamaları yaptı:

“Manavgat Belediyesi olarak, Caretta Caretta kaplumbağalarının Boğaz’daki yumurtlama alanları olan 16 yerde güvenlik tedbirlerimizi almış olsak da, bazı vatandaşlarımızın yuvalarına bilinçli veya bilinçsiz olarak yuvalarına zarar verdiğini görüyoruz.

Vatandaşlarımızdan belediyemizin işaretlediği caretta yetiştirme alanlarındaki şeritlere ve işaretlere sahip uyarılara dikkat etmelerini rica ediyorum. “Ev dokunuşu hashtag’i ile paylaştığı ikinci sosyal medya mesajında,“ Boğazımızdaki Caretta Caretta Kaplumbağalarının üreme alanlarını korumak için hendek fırlatarak araç trafiğini kapattık. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz. ”

Manavgat Belediyesi Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve doğa tutkunları da araçların bölgeye girmesini önlemek için gece boyunca izlemeye devam ettiler. Çevreciler caretta yumurtalarının zarar görmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdiler ve bu konuya duyarlı Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e teşekkür ettiler.

Manavgat Belediyesi olarak tüm canlıların yaşam hakkına sahip olduğunu belirterek, “Sorgun Boğaz Mevkii kıyı şeridi boyunca Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme ve yumurta bırakma alanlarını korumak için motorlu taşıtların ulaşımını kısıtlamaya karar verdik. Doğa sadece bizim için değil. Evrenin tüm güzelliklerinin sadece insanlar tarafından yaşadığını ve diğer yaratıkları görmezden gelerek doğanın nimetlerinden yararlanabileceğimizi asla kabul edemeyiz.

Vatandaşlarımızın uyarı işaretleri, engeller ve hendekler ile korunan alanlarımıza girmemelerini rica ediyoruz. Ayrıca, vatandaşlarımızdan bölgeye giren araçları görürlerse Manavgat Belediyesi’ni aramalarını istemek istiyorum. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here